Acil servise intihar girişimi ile başvuran hastaların sosyo-demografik özelliklerinin incelenmesi ve beck skorlarının acil serviste kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of socio-demographic features of the patients admitted with suicidal attempts and the utility of beck's scores in the emergency department
- Tez No: 435483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İntihar girişimi tarihin her sahnesinde karşımıza çıkan ve günümüzde de varlığını devam ettiren, kişisel bir eylem gibi görünmesine karşın neden ve sonuçlarıyla toplumsal bir eylemdir. Sık karşılaşılan bu eylemin tanı ve takipleri genellikle acil servislerde yapılmakta ve hastaların büyük bir kısmı acil servisten taburcu edilmektedir. Çalışmamızda Adnan Menderes Üniversitesi Acil Servisi' ne 1 Ocak 2015- 1 Ocak 2016 tarihleri arasında intihar girişimi nedeniyle başvuran olguların sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi ve Beck Skorlarının acil serviste kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu prospektif çalışmaya acil servise suisidal girişim ile başvuran 159 kişiden 118'i alınmıştır ve sosyo-demografik veri formu ile birlikte Beck depresyon, anksiyete, umutsuzluk ve intihar düşüncesi ölçekleri doldurulmuştur. Çalışmamızda intihar girişiminde bulunan bireylerin %39'unun 25-34 yaş grubunda ve %67.8'inin kadın olduğu görülmüştür. İntihar girişiminde bulunan kadınların %63.8'i evli ve %31.3'ü ilkokul mezunu ve %71.3'ü gelir getiren bir işte çalışmamaktadır. %37.4 ile en fazla yaz mevsiminde görülene intihar girişimlerinin büyük çoğunluğu ilaç alımı şeklindedir. İntihar girişiminde bulunan bireylerin aile yapılarına bakıldığında %45.8'i alt gelir düzeyine sahip, %44.1'inin eşi ve çocuklarıyla yaşadığı, %25.4'ünün kendi ailesiyle yaşadığı, %28'inin genel olarak aile ile uyumlu olduğu ancak %25.4'ünün aile ile sürekli çatıştığı görülmüştür. Daha önce psikiyatrik hastalık tanısı aldığı belirtilenlerin oranı % 39'dur ve %7.6'sında ailede de ruhsal hastalık öyküsü olduğu görülmüştür. Çalışmamızda erkeklerin %81.6'sının, kadınların %81.9'unun bir sosyal uğraşı olmadığı ve bu bireylerin %36.4'nün gelecekle ilgili bir planı olmadığı, %37.4'ü alkol ve madde kullanımı olduğu ve kadın hastaların %41.3'ünde, erkek hastaların %50'sinde daha önce suisidal girişim öyküsü bulunduğu görülmüştür. Çalışmaya alınan 76 kişiye (%64.4) taburculuk sonrası poliklinik kontol önerilmiş ve 42 kişiye (%36.6) yatış ya da psikiyatri servisinde yer bulunmadığı durumlarda sevk önerildiği tespit edilmiştir. Çalışmaya alınan bireylerde bakılan Beck ölçekleri değerlendirildiğinde Beck Depresyon Ölçeği ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeğinin anlamlı sonuçlar verdiği ancak psikiyatri ile konsülte etmeden taburculuk kararı vermede zayıf ilişki olduğu söylenebilir. Günümüzde toplum içerisinde kritik öneme sahip intihar girişimlerinin en aza indirilebilmesi için koruyu ve önleyici yaklaşımlar için projelere gereksinim olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Even though it seems like that the suicide attempt can be seen in every scene of life and continues to exist as a personal action, within its causes and effects, it is a social action. The recognition and the pursuit of this highly encountered action is done by the emergency services and big part of the patients are discharged form emergency services. The main purpose of this study is to find out the socio-demographic characteristics of the patients who consulted to the emergency service of Adnan Menderes University between 1st January 2015-1st january 2016, and to evaluate the Beck scores of them in the emergency service. For this descriptive and prospective study, out of 159 people who have consulted to the emergency service, 118 of them had been evaluated and within the socio-demographic form, their Beck depression, anxiety, hopelessness and thought of suicide scales have filled. In the results of this study, it is found out that the %39 of the people who attempted suicide are in the age between 25-34 and %67,8 of them are women. %63,8 of the women who attempted suicide are married, %31,3 of them are primary school degree level and %71,3 of them are non-worker. The period of the suicide attemps are mostly in summer with the percentage of %37,4 and the method is taking pills. When we look at the family structures of these people, %45,8 of them have low incomes, %44,1 of them are living with their partners and children, %25,4 of them are living with their own families, %28 of them are living harmoniously with their families but %25,4 of them are having arguments with their families. The percentage of the people who had psychiatric diagnosis before is %39 and %7,6 of them have a family psychiatric diagnosis. Results of the study showed that, %81,6 of the men and %81,9 of the women have no social activities and %36,4 of these people have no plans for the future. %37,4 of them have alcohol or drug addiction, %41,3 of women and %50 of men patients have a suicide attempt history. 76 patients who included in the study (%64,4), had been offered a control and 42 people had been offered to forwarded. When the Beck scores of the patients evaluated, the Beck suicide attempt and Beck depression scale gave some meaningful results but between the psychiatry and being discharged without colsuling the patient have a weak relationship It is obvious to say that, it is needed to have proctor and preventive studies in order to decrease the level of the suicide attemps which have a critical position in the social life.