Opsiyon piyasaları ve opsiyon sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi
Option merkets and accounting for option contracts
  1. Tez No: 108818
  2. Yazar: HALE TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Düşük maliyetle risk yönetimi olanağı sağlayan ve bir tür risk transfer mekanizması olan“opsiyon sözleşmesi”(sözleşme), bir ürünün belli bir miktarını gelecekteki belirli bir tarihte veya bu tarihe kadar belirli bir fiyattan alma ya da satma hakkını veren, fiyatı sözleşme konusunu teşkil eden diğer bir varlığa dayanan anlaşmadır. Risk yönetiminde kullanılan diğer araçlara nazaran lehte gelişmelerden de yarar sağlanmasına fırsat verdiği için diğer araçlara göre daha esnek bir yapıya sahip olan opsiyon sözleşmelerinde sözleşme alıcısı sözleşmede belirtilen finansal varlığı satma veya satın alma hakkına sahiptir, satan tarafın ise satın alma veya satma yükümlülüğü vardır. Dünya çapında artan finansal ve ekonomik işlemlere bağlı olarak yoğun olarak kullanılan ve çeşitlenen opsiyon sözleşmelerinin mali tablolara tam ve doğru olarak yansıtılması, işletmelerin risk profilleri hakkında yeterli bilgi alınabilmesi amacıyla sözleşmelerin yoğun kullanıldığı ülkelerde standartlar oluşturulmuş ve/veya çeşitli düzenlemeler getirilmiştir. Bu çalışmalarla getirilen standart ve düzenlemeler iki ana başlık altında incelenebilir: Sözleşmelerin taşıdığı risklerin ortaya konmasında kamuyu aydınlatma düzenlemeleri ve sözleşmelerin muhasebeleştirilme ilkelerine ilişkin düzenlemeler. Opsiyon sözleşmelerinin taşıdığı risklerin ortaya konmasında kamuyu aydınlatma düzenlemeleri genel olarak kuruluşları, sözleşmeleri tutma ve ihraç etme amaçları ile stratejilerini ve risk koruması yapılan kalemlere veya işlemlere ilşkin bilgiler ile riskten korunma işleminin etkinliğinine ilişkin bilgiyi açıklamakla yükümlü tutar.Sözleşmelerin muhasebeleştirilme ilkelerine ilişkin düzenlemelerde ise, sözleşmelerin bir riske karşı korunma önlemi olarak mı tasarlandığına yoksa başka bir amaçla mı kullanıldığına bakılmaksızın bilançoda gösterilmesi ve bunların başlangıçta ve daha sonra rayiç değer üzerinden değerlendirilmesi şartı getirilmiştir. Değerleme sözleşmelerin kullanım amacına bağlı olarak, riske karşı korunma aracı özeliğine sahip değilse ya da böyle düşünülmemişse, kazanç ya da kayıp cari olarak karda gösterilmeli, özel bir riske karşı korunma aracı özeliğine sahip olunduğu durumlarda üzerinden kazanç ya da kayıp ya (1) riske karşı korunma konusu olan kalem esasında yapılacak bir mahsup ayarlaması ile birlikte gelir içinde, ya da (2) öz sermaye içinde gösterilmelidir. Riske karşı korunma muhasebesine uygun olması için, sözleşmelerin“rayiç değer riskine karşı korunma”, nakit akışı riskine karşı korunma“ ya da ”döviz kuru riskine karşı korunma" özelliği taşımalıdır. Türkiye'de opsiyon borsalarının kurulmasına ve bu ürünlerin kullanılması için gerekli mevzuat ve altyapı oluşturulmuş ancak, sözleşmelerin gerek hukuki niteliği, gerek muhasebeleştirilmeleri, gerekse vergilendirilmeleri konularında yaşanan düzenleme eksikliğine bağlı olarak, uygulayıcılar arasında görüş birliğine varılamamıştır. Bu kapsamda, konuyla ilgili düzenlemelerin mevcut ülke düzenlemelerine paralel hale getirilerek tamamlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Option Contract”(contract), which is a sort of risk transfer mechanism and which ensures risk management at low cost, is a contract which grants the right to buy or sell a certain portion of a product at a certain price on a future date or until such a future date. Price of such contract is dependent on another asset which is subject to the contract. As they allow making use of favourable developments, option contracts are of a more flexible structure with comparison to other instruments incorporated in risk management. In option contracts the purchaser has to right to sell or buy the financial asset set forth in the contract, whereas the supplying party has the obligation to buy or sell the same. Due to increasing volume of financial and economic transactions, option contracts are diversified and widely used thoughout the world. Standards have been established and / or various regulations have been introduced in the countries wherein option contracts are widely used, in order to correctly reflect option contracts in the financial statements and to obtain sufficient information on risk profiles of the establishments. Standards and regulations introduced to that effect may be handled under two main heading: The regulations for disclosure to the public of the risks inherent in the contracts, and the regulations associated with the principles of accounting of the contracts. Regulations governing the disclosure to be made to public in respect of the risks inherent in the option contracts oblige the entities to provide information on their objectives of keeping and issuing the contracts as well as on their strategies, along with the information on the items or transactions for which hedging is applied, and on the effectiveness of such hedging applied.The regulations governing the accounting of the contracts, have made it conditional that the contracts are shown in the balance sheet, and that such contracts are valued at the beginning or lateron at fair value, irrespective of whether such contracts are planned as hedging against an exposure or the same are used for some other reasons. Depending on the objective for use of the contracts, namely where the option contract is not used as hedging instrument or where the same is not intended to be used as hedging instrument, the gain or loss should be shown under current earning. In cases where the contract is used as a hedging instrument, the gains or loss incurred thereon should either ( 1 ) be shown under revenue along with a offsetting arrangement to be made on the basis of the item for which hedging is applied, or (2) under the shareholder 's equity. In order for the contracts to be in compliance with the accounting of hedging, they are required to provide“protection against fair value”,“protection against risk of cash flow”or“protection against risk of foreign currency”. Necessary legislation and infrastructure have been created for establishment of options exchange in Turkey. However, due to insufficient regulations regarding legal status, accounting and taxation of option contracts, no consensus could have been reached among the applicators. To that effect, regulations in this matter are required to be made parallel to and supplemented with the existing regulations.