Halk eğitim merkezlerinde sanat eğitimi ve bir program önerisi
Art education in the public education centers and suggestion of a programme
- Tez No: 108819
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
138 ÖZET Bilimsel ve teknik ilerlemeler sonucu ortaya çıkan değişimleri geniş kitlelere yayabilme yetisine sahip olan Halk Eğitim Merkezlerinde; yönetmelik ve müfredat programlarında yer almasına rağmen, sanat eğitimine gereken önem verilmemektedir. Bu araştırmayla Halk Eğitim Merkezlerinde sanat eğitiminin durumu incelenmiş, yeter ve yetersizlikleri ile yapılması gerekenler ortaya konmuştur. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında eğitim, sanat eğitimi ile halk eğitimi arasında bulunan ve olması gereken ilişkiler irdelenmiştir. Çalışma; Ankara'daki bazı halk eğitim merkezleri, devlet destekli sanat kursları ve özel sanat galerilerinde yapılan inceleme, araştırma ve sonuçlarla oluşturulmuştur. Buralardaki kursiyer, öğretmen ve sanatçılara uygulanan anket sonuçlarına göre oluşturulan grafiklerde, bu üç ayrı kuruluş kursiyerlerinin yaş-meslek ve eğitim durumu karşılaştırılmış, bunların tercih edilen kurs çeşidine göre değişkenlik oranları saptanmıştır. Yapılan karşılıklı görüşmeler ve anketler sonucu, büyük çoğunluğun Halk Eğitim Merkezlerinde sanat eğitiminin verilmesi gerektiğini düşündüğü ortaya çıkmıştır. Verilmemesi taraftarı olan küçük azınlığın ise; sanat eğitiminin kalitesinin düşürüleceği veya sanat kurslarının yaygınlaştırılmasının öğrenci kaybına neden olacağı görüşlerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çalışma sonuçta, Halk Eğitim Merkezleri tarafından uygulamaya yönelik hazırlanacak nitelikli ve kaliteli sanat eğitimi programları ile; özgüvenleri gelişmiş, çağdaş, yeniliklere açık, sağlıklı ruh-beden ve iyi ahlak yapısına sahip, estetik ve biçim anlayışı- oluşmuş, çevresine duyarlı yetkin bireyler yetiştirileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
139 ABSTRACT Although it is indicated in the regulations and curriculum, art education is not being considered important indeed in the Public Education Centers which have the ability to spread the changes caused by the scientific and technical developments to wide masses. In this exploration the situation of art education in the Public Education Centers, is examined, sufficiencies and insufficiencies and what must be done are explained. In the light of various information sources, the existing and to be existed relations between education, art education and public education is examined. This work is constructed by the explorations done in various Public Education Centers in Ankara, in art courses supplied by government and in private art galleries. In the graphs that is obtained from the questionnaire applied to students, teachers and artists; age, job and educations of students in these three different institutions are compared, varying ratios of these graphs are computed according to the sort of course prefered. As a result of questionnaires done and interviews, it is understood that majority thinks as it is necessary to give the art educations in the Public Education Centers. It is also examined that the minority who thinks the opposite says that the quality level of art education will be decreased or the spread of these art courses will be a reason of loss of student. As a result of this work it is understood that with the high quality art education programmes that will be prepared as a practice by the Public Education Centers; self-confident, contemporary, open to innovation, owning healthy soul, body and well moral, having understanding of shape and esthetic, sensitive to the environment individuals will be educated.