Ankara ili Nallıhan ilçesi el işlemesi hesap işi ürünleri ve örnekleri
  1. Tez No: 108817
  2. Yazar: FAZİLET ŞAHİN TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Nallıhan ilçesinde bulunan Hesap İşi işlemelerin; boyutları, kullanılan gereçleri, teknikleri, renkleri, konuları ve kompozisyon özelliklerini saptamak ve bunların düzenli bir şekilde belgelendirilmesi, desenlerin çizilmesi ve desen katalogu oluşturulmasıdır. Araştırmanın ömeklemini; Nallıhan merkez ve köylerinde yaşayan insanlardan elde edilen ürün örnekleri oluşturmuştur. Geliştirilen gözlem formuna göre Hesap İşlerinin özellikleri tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; Nallıhan ilçesinde bulunan Hesap İşlerinin Türk İşleme Sanatı'na ait, renk, desen, teknik, kullanılan araç gereç ve kompozisyon özellikleri belirlenmiştir. İncelenen Hesap işi örneklerinin genelinin dikdörtgen şeklinde olduğu, bunların yağlık, uçkur, peşkir olarak adlandırıldığı, çok az sayıda kare olanlarına da çevre, mendil denildiği saptanmıştır. Zemininde kullanılan kumaş cinsleri; pamuklu ve ipekli dokumalar olarak tespit edilmiştir, işlemede kullanılan iplik cinsleri; ipek ipliği, tiftik ipliği, yün ipliği yanı sıra altın ve gümüş yassı tel, altın sim sırma gibi madensel menşeeli iplikler olduğu, işlemelerde kullanılan tekniklerin ise düz hesap iğnesi, verev ve düz sarma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu örneklerin kenar temizleme teknikleri, çırpma dikişi, zuraya, hazır harç dikerek, firkete ayası dikerek, ponpon294 takarak, elde ve makinada baskı dikişi, tığ danteli yaparak, bükerek saçak, çekme saçak, kumaş ipi çekme gibi çeşitleri olduğu saptanmıştır. İncelenen örneklerde kullanılan renkler; ana (Kırmızı, Sarı, Mavi) ve ara (Turuncu, Yeşil, Mor) renkler, nötr (Siyah, Gri) renkler ve Kahverengi olarak ele alınmıştır. İncelenen örneklerde tespit edilen konular şunlardır; Bitkisel, Geometrik, Nesneli, Figürlü benzemelerdir. İncelenen Hesap İşi örneklerde; düzgün tekrarlama, atlamalı tekrarlama, bağlantılı tekrarlama, simetrik gibi çeşitli tekrarlama kompozisyon kuralları tespit edilmiştir. İncelenen örneklerin çoğunun ilk hali gibi bugünlere geldiği birazının lekeli ve yıpranmış olduğu, çok azının farklı şekilde kullanıma sunulduğu saptanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerden çağdaş tasarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
295 SUMMARY The aim of this study is to determine the sizes; the equipments, tecniques, colours and topics used and the peculiarity of composition of the preces of embroidery which found in Nallıhan; and to have them well- documented and to draw the patterns and to produce a design catalogue. Models used in this study are the locals of Nallıhan and it's surroundings. The peculiarity of the embroidery has been determined according to the observation form prepared. The colour, design, tecniques and equipment used and composition peculiarities of Turkish Embroidery style used in the works of Nallıhan have been determined according to the data collected in this study. It was found that many models which were examined were rectangular in shape. These are called“yağlık - uçkur - peşkir (towel)”. The rare ones which are square are called“çevre - mendil (handkerchief)”. It has been decided that the types of background material are cotton and silk weavings. It has also been observed that the types of thread used in the embroidery are silk thread, angora thread, wool thread as well as originally metalmetarials such as golden and silver stripes. In addition, the tecniques used are straight style needle, Maraş style needle,“gözeme”296 antique style needle, diagonal style needle, Bartın tel kırma puanları (kırma style embroidery of Bartın), diagonal and straight filling embroidery techniques. For the formation of the edges, the following tecniques have been used : çırpma needling, giraffe style, ready-made or firkete style needling attachment, pompom fixing press sewing by machine or hand, attaching needle lace, twisted tassel attachment, making fringes by pulling the thread ends. The colours of the model examined are main colours (red, yellow, blue), formed colours (orange, green, purple), neutral colours (black, grey) and brown. The patterns used in the models studied have been observed as follows : plant figures, geometrical ones, those with certain figures, and figured ones. In the models studied, different composition tecniques such as skipped repetitions, connected repetitions, symmetrical repetitions have been found. Most of the models studied were found to have been kept in their original forms, some were defective and stained, and few were found to have been used for various purposes. Contemporary styles have been created based on the foundings of this study.