Din eğitiminde dramatizaston yönetimi
Dramatization method on relegious education
  1. Tez No: 108864
  2. Yazar: RAMAZAN DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
DKAB öğretmenlerinin din eğitimi özel öğretim yöntemleri alanında, yöntem bilgisi ve bunları kullanımı ile ilgili elde edilen bulgular yöntemler konusunda yeni çalışmaların yapılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. İşte bu çalışma böyle bir ihtiyaç göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Dramatizasyon yönteminin kavramsal ve din eğitiminde uygulama alanı olarak incelendiği“DİN EĞİTİMİNDE DRAMATİZASYON YÖNTEMİ”adlı bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, denenceleri, sayıltılan ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, öğretme ve öğrenme modelleri üzerinde durulmuş ve bu modellerin öğretimdeki etkinliği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, dramatizasyon ile ilgili temel kavramlar incelenmiş, bu konudaki kavram tartışmalarına cevap aranmıştır. Aynca dramatizasyon yönteminin oyunla olan ilişkisi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, ilköğretim DKAB ders programının dramatizasyon yöntemiyle işlenmesine yönelik değerlendirilmesi yapılmıştır. Aynca bu bölümde Dramatizasyon yöntemiyle hazırlanmış DKAB günlük ders plânı örneklerine yer verilmiştir. Hazırlanan bu plânlardan iki tanesi iki ayrı okulda uygulanmış ve uygulama ile ilgili değerlendirme yapılmıştır. Beşinci bölümde ise bu çalışmayla ilgili sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The finding about the knowledge of rlegious education teachers on methodology and applying it neccesiate new research. The title of the research is“DRAMATİZATİON METHOD ON RELEGİOUS EDUCATION.”The research consists of five chapters. İn the first chapter, the problem, aim, importence, hypotesis and methodology are defined. İn the second chapter, it was discussed on educating and learning models and significans of them. İn the thirth chapter, we studied on main consepts conarning dramatization and looked for solution for discussen on consepts. The relation of dramatization to playing was explained. İn the fourth chapter, the dramatization method was also applied to the carriying out of the relegious education programmes. Relegious education daily plannes which prepared with dramatization method were introduced and two of these daily plannes were applied in two differend schools and discussion on them was given İn the fifth chapter, consists of conclusion and remmendation for readers and future research and application of the method in schools for relegious education.