Okul öncesi dönem 6 yaş grubu çocukların törel (ahlaki) gelişiminde dramanın yeri ve önemi
The place and the importance of the drama at the moral development of six age preschool children
  1. Tez No: 186901
  2. Yazar: FATMA TOPBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Okul öncesi eğitimde 6 yaş, çocuk eğitimi açısından en verimli çağlardan biridir.Bu yaş çocuğunun ahlâkû gelişimi için gerekli eğitimin uygun koşullarda verilebilmesiiçin, yeni eğitim yöntem ve teknikleri geliştirilmelidir.Drama yöntemi, çocukların hangi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini,yaparak ve yaşayarak öğrenmelerine fırsat veren bir öğretme tekniğidir. Dramatizasyon,hikaye içerisinde geçen olayların ve durumların canlandırılmasıdır. Drama, çocuklarınrahatlamasına, kendilerine ve diğer grup üyelerine güven duymalarına, empatiduygusunun gelişmesine, grupla birlikte hareket etmeye ve grubun bir parçası olduğunuhissetmesine, birbirleriyle ve öğretmenleriyle olumlu yönde etkileşime girmelerineyardımcı olan en rahat ve en uygun yöntemdir.Eğitimde drama çocuğun özgüven duygusunun gelişmesini, kendisini başkasınınyerine koyarak (empati yaparak) çok yönlü düşünebilmesini, işbirliği, dayanışma vepaylaşma duygusunun gelişmesini, kendisini ifade edebilmesini, öğrendiği şeylerinkalıcılığını, değişik yaşantıları tanımasını, eğitim ve öğretimde aktif rol almasını,rahatlamasını (oyun ihtiyacını gidermesi), sorumluluk duygusunun gelişmesini, yaratıcıolmasını, yaşamı maddi ve manevi tüm boyutları ile algılamasını, araştırma istek veduygusunun gelişmesini, farklı bakış açılarına sahip olmasını, eleştirmeyi ve tartışmayıöğrenmesini sağlar. Ahlâkû gelişimde drama uygulamalarının yaygınlık kazanması,çocuğa kazandırılmak istenen davranışların daha kolay, etkili ve kalıcı bir şekildeverilmesini sağlar. Eğitimde drama yönteminin geliştirilerek, çocuğun ahlâkû eğitimindekullanılması, okul öncesi çocuğun ahlâkû eğitimine yeni bir yön kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
The six age at the preschool education is one of the most fruitful period of time.For this reason, the new methods of education must be developed for giving the reguiredmoral education of child for moral development in appropriate conditions.The method of drama is a technic of teaching which is giving opportunities to thechildren for learning by doing and living. The dramatization is an animation of eventsand positions in the story. Drama is the most appropriate and easy method of relaxing,trusting in himself and the other group members, developing the sense of empathy,moving with the group and feeling himself as a part of group, and helping mutualcoorporation and communication for the positive situations with each other and withtheir teachers.The method of drama in the Education, ensures to self-confidence, thinking byemphating, developing of the sense of the coorporation, solidarity, and sharing,expressing himself and his thoughts, lasting the things that he learnt permanently,recognizing various livings, taking part an active role in education, relaxing (that iscovering the need of play), developing the sense of responsibility, being creatable,percepting the life with all dimensions-physical and spiritual -, progressing the senseand desire of research, having different point of wievs, learning criticism anddiscussion. The improvising of the drama method in education and its usage for thechildren?s moral education in early childhood -at six age-, will make gain a newdirection to preschool children?s moral education.