Öğrenci hemşire adayları ve çalışmakta olan hemşirelerin mesleki yeterlik açısından kendilerini algılayış düzeyleri
The Self perception of student nurses and working nurses with regard to their occupational proficieny
- Tez No: 108881
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill öz ÖĞRENCİ HEMŞİRE ADAYLARI VE ÇALIŞMAKTA OLAN HEMŞİRELERİN MESLEKİ YETERLİK AÇISINDAN KENDİLERİNİ ALGHAYIŞ DÜZEYLERİ DEĞİRMENCİ, Vfldan Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Necmiye KARATAŞ Temmuz 2001, 111 Sayfa Bu çalışmanın amacı, Gaziantep'de çalışmakta olan hemşireler ile Gaziantep'deki öğrenci hemşire adaylarının mesleki yeterliklerini algılayış düzeyleri açısından bir fark olup olmadığını saptamaktır. Eğitimde program geliştirmenin önemli basamaklarından biri olan amaçlan saptanmasında ölçütler oluşturma, hemşirelik eğitimi için irdelenmiştir. Bu çalışmaya Gaziantep SSKIV Hastanesi, Devlet Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Tıp Fakültesi Hastanesi hemşirelerinden 186 çalışan hemşire dahil edilmiştir. Yine yukarıda belirtilen hastanelerde staj yapmakta olan Gaziantep, Kilis, Bursa Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinden 91 kişiye ulaşılarak çalışma yapılmıştır. 30 sorudan oluşan anket formu toplam 277 kişiye uygulanmıştır. Sağlık Yüksekokulları için eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalara esas teşkil edeceği varsayılan veriler elde edilmiştir. Her iki grup arasında; mesleki yeterlik açısından kendilerini algılayış düzeylerinde; - Hemşirelik bilgisi ve yaşama geçirilmesi bakımından. - Sağlığı koruma, geliştirme ve iyileştirme bakımından. - Doğumdan ölüme kadar normal insan gelişimi ve normal yaşam etkinliklerinin yaşanan sosyal çevre de dikkate alınarak değerlendirilebilmesi bakımından. - Yasal örgütsel süreçler ve iletişim becerileri bakımından. - Mesleki ve ahlaki konulan algılama ve uygulayabilme bakımından anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. 30 alt problemden 6'sında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. 24 alt problemde, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiş ve öğrenci hemşirelerin mesleki yeterlik duygusunu algılayış düzeyleri düşük tespit edilmiştir. Bilim Dalı Sayısal Kodu: EB 599
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SELF PERCEPTION OF STUDENT NURSES AND WORKING NURSES WITH REGARD TO THEIR OCCUPATIONAL PROFICIENY (A Case study in Gaziantep) DE?İRMENCİ, Vildan MA Department of Educational Scienses Advisor : Assist Prof Dr. Necmiye KARATAŞ July 2001, 120 pages The purpose of this study has been to identify the difference between the self-perception of student nurses and working nurses in terms of their occupational proficieny. Since being are of the most important components of curriculum development in education, defining objectives were analyzed for the training of nurses. This study includes SSK Hastanesi, Devlet Hastanesi, Çocuk Hastanesi and Tıp Fakültesi. 186 working nurses and 91 students nurses were administered questionnoire Findings which are considered to be useful in the development of curriculum were found.VI Difference was searched between the self perception of student nurses and working nurses with regard to > knowledge of nursery and its application > health protection, development and improvement > from birth to death, the evaluation of human development and social activities taking the social environment in to consideration > legal; organizational processes > ability of communication > the perception and application of noral and occupational issues. 6 out of 30 sub-hypothesis no statistically significiant difference was found. In 24 sub-hypothesis, statistically significant was observed and the occupational perception of student nurses was found low. Science Code : ES 599