Toplam kalite yönetimi ilkelerinin ilköğretim okullarında uygulanabilirliği
The Applicability of the principals of total quality managemet
  1. Tez No: 108893
  2. Yazar: ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET İki aşamadan oluşan bu çalışmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi İlkelerine ilköğretim okullarında yönetici ve öğretmenler tarafından ne derece önem verildiğinin ve okullardaki uygulamasının belirlenmesidir. Toplam Kalite Yönetimi İlkelerinin Uygulanması ve Toplam Kalite Yönetimi İlkelerinin Önemi Ölçeklerinin geçerlilik ve güvenirlik çalışması birinci aşamayı oluşturmuştur. Bu çalışmada araştırmanın evrenini, 2000-2001 eğitim öğretim yılında İstanbul İline bağlı ilköğretim okullarında çalışmakta olan yönetici ve öğretmenler oluşturmuş, örneklem grubu olarak İstanbul ili Anadolu ve Rumeli yakasından seçilen çeşitli ilçeler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetici atamalarında belirlediği kriterlere sahip A-B-C okul tiplerinden 16 ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinden 343 denek ile çalışılmıştır. İkinci aşamada, birinci aşamada kullanılan deneklerle çalışılmıştır. Araştırmada kişisel bilgilerin belirtildiği anket formu ve deneklerin çalıştıkları okullardaki Toplam Kalite Yönetimi İlkelerini algılamalarını ve kendileri için önem derecesini belirleyen ölçek veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket formu 10 sorudan oluşmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi İlkeleri Uygulanması ve Önemi Ölçeği 66 soruyu içeren 6 alt boyunttan oluşmaktadır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde; -Cronbach alpha, Spearman Brown, Guttman -Item Total, Item Remainder, Ayirdedicilik -İlişkisiz grup“ t ”testi -Pearson Moment ÇarpımKorelasyonu II-LSD Testi -Noiiparametrik Mann- Whitney“u”Testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Toplam Kalite Yönetimi İlkelerinin okullarımızda önem verildiği ölçüde uygulanmadığı görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre, çalışmaya katılan öğretmen ve yöneticilerden kadın ve erkek deneklerin TKY İlkelerini aynı derecede önemsedikleri, fakat kadın deneklerin TKY İlkelerine uygulamada daha çok yer verildiğini belirttikleri görülmüştür. Yaş değişkenine göre, TKY İlkeleri bütün yaş gruplarında aynı derecede önemli görülmesine rağmen, uygulamada yaşça büyük denekler daha çok yer aldığını belirtmişlerdir. Statü değişkenine göre, TKY İlkeleri yönetici ve öğretmenler tarafından aynı derecede önemli görülmüş, fakat öğretmenler uygulamadaki durumu eleştirerek daha az yer aldığını söylemişlerdir. Kıdem süresi değişkenine göre, daha kıdemli yönetici ve öğretmenler kıdemi az olanlara göre TKY İlkelerinin daha önemli olduğunu belirterek uygulamada da daha çok yer aldığını söylemişlerdir. Okuldaki çalışma süresi değişkenine göre, bulunduğu okulda daha uzun süre çalışan yönetici ve öğretmenler TKY İlkelerine okullarında daha çok yer verildiğini belirtmişler, fakat TKY İlkelerinin önem derecesinde deneklerin çalışma süresine göre bir fark bulunamamıştır. IIIMezun oldukları okul değişkenine göre, daha üst düzeyde eğitim alan deneklerin TKY İlkelerini daha önemli gördükleri, buna karşılık okullardaki uygulamaları alt düzeyde eğitim alan deneklere göre daha yetersiz buldukları görülmüştür. Bilgi düzeyi değişkenine göre, TKY konusunda daha bilgili denekler TKY İlkelerini daha önemli bularak, uygulamada da daha çok yer aldığını belirtmişlerdir. Hizmet içi eğitim değişkenine göre, TKY konusunda hizmet içi eğitim alan yönetici ve öğretmenler okullarında TKY İlkelerinin daha çok uygulandığını belirtmişler, fakat TKY İlkelerinin önem derecesinde hizmet içi eğitim alanlar ile almayanlar arasında bir fark görülmemiştir. Hizmet içi eğitimden yararlanma değişkenine göre, TKY İlkelerinin önem derecesinde kararsızım diyen denekler ile yararlandım diyen denekler arasında bir fark bulunmamış, fakat yararlandım diyen denekler, kararsızım diyen deneklere nazaran okullarında TKY İlkelerine daha çok yer verildiğini belirtmişlerdir. Yönetici ve öğretmenlerin okullarda en çok Liderlik ve Sürekli Gelişim İlkelerine önem verdiği ve bu ilkelerin okullarda en çok uygulanan ilkeler olduğu, Süreç ve Verilerle Yönetim ve Müşteri Odaklı Organizasyon İlkelerinin öğretmen ve yöneticiler tarafından önemli bulunduğu oranda okullarda ki uygulamalarda yer verilmediği, Tedarikçilerle İlişkiler ve Çalışanların Geliştirilmesi ve Katılımı İlkeleri yöneticiler ve öğretmenler tarafından az önemli bulunduğu halde, okullarımızdaki uygulamalarda daha fazla yer verildiği görülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this two step project was to determine how well the principals of Total Quality Management are implemented in schools. The first step of this research was to test the reliability and consistency of both the Implementation -Application- of Total Quality Management Principals and the so called the most important Criteria of Total Quality Principals. In this research we collabrated ( worked ) 16 ABC type primary schools, 343 administrator and teacher informants. The schools chosen for this project were said to use to the criteria that Ministry of Education Istanbul Directorate take into consideration whenever needed to appoint high executive officiers.The schools mentioned were chosen from different provinces of Istanbul on both sides. The outcome is proved that all subcriteria are reliable and consistent enough for scientific researches. In the second stage of this research same informants were used. As a means of data- collecting device a) a questiononaire with personal details, b) the way of the staff perceive Total Quality Management Principal concept and the importance of this concept in their career were taken into consideration. During the statistical analysis of this project - Cronbach alpha, Spearman Brown, Guttman - Item Total, Item Remainder, Dinstinctiveness - Irrelevant Moment Multiple Corelation - LSD test - Non - parametric Mann - Whitney“U”techniques have been applied to this research.As a result of this research, it has been found out that the principals of Total Quality Management haven't been applied in our schools as much as they should have been considered. According to sex Diversity, it has been observed that both the women and the men who participated in this research were aware of the importance of the principals of total Quality management. On the other hand the women subjects mentioned that the principals of Total Quality management were applied more in practice. According to age Diversity, the principals of Total Quality Management were found to be crucial by both the administrators and the teachers. However, the teachers criticized the application in practice and added that these principals took place less in practice. According to the Diversity of the promotion period, when we compared more experienced administrators and teachers with the ones with lower level positions, the experienced ones stressed that the principals of total Quality Management were both important and applied as expected. When the length of period in which they have had been working in their institutions was taken into consideration the administrators and teachers agreed that the principals on the level of importance found these principals more important. Nevertheless, they found the application insufficient compared to the graduate ones. According to universities they graduated from the post graduates found these principals more important. Nevertheless, they found application insufficient compared to that of graduate ones. VIAccording to Information Level Diversity, the ones who are well - aware of Total Quality Management found these principals more important. In addition to the mentioned fact they also emphasized that they always applied these principals to their cases. According to In - House Training. Diversity the teachers and the administrators who once participated in a in house training programme mentioned that these principals were applied more, however when the level of importance considered no difference was found out when we compared the ones who never took part in that sort of programme. According to In - House Training Beneficial Diversity no difference between the ones who said they were indecisive and the ones who had benefited a lot was found out. But the ones who said they had benefited from the in - house training programmers they had participated mentioned that the principals of Total Quality Management were applied more compared to that of indecisive ones. It is clear that a) School administrators and teachers focus on leadership and the principal of Constant Development the most. b) The principals mentioned above are the ones which are applied the most. c) The principals of Period and Management with Data and Costumer Satisfaction Organizations are highly respected by the teachers and school administrators, however, in practice, these principals are ruled out d) Although the relationship with the Suppliers and the Principals of Development and Participation of the Staff is found less important, it is observed that they are widely used. VII