İstanbul-Edirne-Bursa illerindeki üniversitelerin bünyelerinde yer alan okul öncesi eğitim kurumlarının yönetimsel özellikleri
The Management characteristics of pre-school educational institutions under the organization of the universities located in Istanbul, Edirne and Bursa
  1. Tez No: 108894
  2. Yazar: GÜLER BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HOŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET Bu araştırma' da iki temel amaçtan hareket edilmiştir: Birinci amaç; devlet üniversitelerine bağlı okulöncesi eğitim kurumlarının kurumsal özellikleri ile çalışanlarının bireysel özelliklerinin belirlenmesidir. îkinci amaç ise; okulöncesi eğitim kurumlarının birer okul oldukları savı ile; Taymaz (1995) tarafından diğer öğretim kurumlan için açıklanan; okul yönetimindeki beş işlevsel süreci (personel işleri, öğrenci işleri, öğretim işleri, eğitim işleri ve okul işletmesi) okulöncesi eğitim kurumlarına adapte ederek bu kurumlarda çalışan yönetici ve eğitici personelin, bu süreçlere verdikleri önem ve kendi kurumlarında bu süreçlerin uygulanma düzeyini belirlemeleri ve bu değerlendirmede bireysel özelliklerin bir fark yaratıp yaratmadığının saptanmasıdır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de resmi kurumlara bağlı okulöncesi eğitim merkezleri ve buralarda çalışan yöneticiler ve eğitim personeli oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise; Marmara Bölgesi'nde yer alan ve sınırlan içinde birer resmi kurum olan devlet üniversiteleri ve buralara bağlı okulöncesi eğitim merkezleri bulunan illerdir. Bu iller arasından random örneklem yoluyla seçilen; İstanbul, Edirne ve Bursa illerindeki devlet üniversitelerinin bünyelerinde yer alan 14 adet okulöncesi eğitim merkezi (kreş ve anaokullan) ve buralarda çalışmakta olan 91 adef yqnetici ve eğitim personeli çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmacı tarafindan geliştirilen; Okul Bilgi Formu, Kişisel Bilgi Formu, Yönetimsel Süreçlere İlişkin Görüşler Ölçeği (5 Skalalı Likert tipi), Yönetimsel Süreçlere İlişkin Uygulamadaki Durum Ölçeği (3 Skalalı Likert tipi) veri toplama araçlan olarak lcullanılmıştır. IIGeliştirilen ölçekler geçerlik ve güvenirlik çalışması için önce başka bir gruba uygulanmıştır. Bu uygulama sonunda ölçeklerin toplam ve alt ölçeklerine ilişkin iç tutarlılık katsayıları Spearman Brown, Cronbach Alfa ve Guttman teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Madde analiz tekniklerinde ise item remainder ve madde ayırdedicilik endeksleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda, verilerin analizinde ise; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X), standart sapma (ss), pearson çarpım momentler korelasyon katsayısı (r), ilişkisiz grup“t”testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), fisher testi (LSD) kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda genel olarak şu bulgulara ulaşılmıştır: Hemen bütün devlet üniversitelerinin bünyelerinde okulöncesi eğitim hizmeti veren kurumların olduğu görülmüş, bu kurumların üniversitelerin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlıklarına % 35,7 oranında, Eğitim Fakültelerinin ilgili birimlerine % 28.6 oranında, Fakülte Dekanlıklarına % 21.4 oranında bağlı olarak çalıştıkları ve genellikle sadece Anaokulu olarak (% 50) hizmet verdikleri saptanmıştır. Üniversiteler, bünyelerindeki okulöncesi eğitim hizmeti veren kurumlan uzun yıllar önce açarak, toplumdaki okulöncesi eğitim ihtiyacına cevap vermiş ve bu hizmetin yaygınlaşmasına katkıda bulunmuşlardır. Bu yaklaşımlarıyla; topluma katkı sağlama, öncülük etme yoluyla misyonlarına uygun davranmışlardır. Kurumlarda çalışanların genellikle devlet memuru oldukları görülmüş ve üniversitelerin, bünyelerindeki okulöncesi eğitim kurumlarım büyük ölçüde personel ve demirbaş ihtiyaçları konusunda destekledikleri saptanmıştır. IIIAncak en büyük sorun; devletin bu kurumlan sosyal hizmet birimi olarak değerlendirip, tasarruf uygulamaları kapsamında; personel ve maddi destek yapılamayacağı yolundaki talimatının yarattığı güçlüktür. Bu zorluğa rağmen üniversiteler bünyelerindeki kurumlan desteklemekte, ancak gün geçtikçe bu destekte zorlanmaktadırlar. Okulöncesi eğitim kurumlan yönetiminde işlevsel süreçlere ilişkin geliştirilen ölçeklere yönetici ve eğitici personelin verdikleri cevaplara göre; çalışanlar okul yönetimindeki süreçlere oldukça fazla önem göstermekte (X:90.35), ancak kurumlarında bu önem düzeyinin altında bir uygulama olduğunu belirtmektedirler (X:74.66). Ancak sonuçta süreçlerin uygulanırlığı vasatın oldukça üzerindedir. En fazla önem verilen süreç“okul işletmesi”olmakta, uygulamada en düşük puanı ise“personel işleri”süreci almaktadır. Çalışan eğitim personeli ve yöneticisi, eğitim ve öğretim süreçlerinin kurumlarda fiziksel ve maddi koşulların sağlanmasından sonra gelebileceği görüşünü ortaya koymuşlardır. Bireysel özelliklere göre farklılıkların genellikle kurumlarda süreçlerin uygulanması konusunda ortaya çıktığı görülmüş; genel itibariyle okulöncesi eğitim kurumu çalışanlarının homojen bir grup olduğu tespit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is based on two basic aims: The first aim is, to determine the organizational specifications of pre-school training organisations under governmental universities and individual specification of their personnel. Second aim is, accepting pre-school training organisations also as schools, to adapt the five functional process explained by Taymaz (1995) for other educational institutions (personnel affairs, students affairs, educational affairs, training affairs, school management) to the pre-school training organisations and to evaluate the importance and application level of those processes by managers and trainers and also to determine any differences caused by individual specification on this evaluations. The contain of the research is made by pre-school training organisations under governmental organisations and management and educational personnel. Sampling group is constituted by pre-school training organisations under governmental universities in Marmara area, the group is made by random sampling method from Istanbul, Edirne and Bursa and contains 14 pre-school training centres (creches (day nursery) and kindergartens) and 91 management and educational personnel working in these centres. School data form, personnel data form, scale of opinions on management process (Likert type with 5 scales) scale of situation on management process applications (Likert type with 3 scale) which have been designed by the researcher, are used data collecting utilities. The scales which are developed, checked for suitability and trustability by applying to another group. On the and of this application, internal conformities containson total and subtotal of the scales are defined by Speerman Brown, Cronbach Alfa and Guttman techniques. Item remainder and Item distinguishing indexes are used for item analysing. End of the research, frequency (f), percentage (% ), arithmetical average (y), standard variation (ss), Pearson multiple moments correlation factor (r), unrelated group“t”test, one way variance analyses (ANOVA), Fisher test (LSD) have been used. On the and of this researches generally these findings are obtained : Generally in every government university has pre-school training institutions. These institutions are 35.7 % under“ Health, culture and sport division heads”, 28.6 % under education faculties, 21.4 % under faculties deans and they generally serve only as kindergarten (50 %). Universities opened these institutions years ago and responded the requirement of pre-school training in the society and also helped to improve this service. With this approach they actually acted as per their mission by contributing and pioneering to the society. People who are working in the universities are generally government employees and they are supporting pre-school training centres for providing personnel and material. But most important problem, the government looks to these institutions as social services units and make them subject of economising. Despite this problem universities continue to support this units under their organisations. But it is going to be more difficult day by day. Managers and trainers responded to scales developed about functional process on management of pre-school training institutions as they accept management process VIare very important (x: 90.35), but they mentioned that the application in the institution is lower than this level (x:74.66) Despite all other findings, on the end, all these process are applicable quite more than average. School management is accepted most important and personnel affairs process is evaluated with lowest point. Working managers and trainers have opinion that the educational training process can be realised after physical and material conditions are obtained. Individual differences occur only on the process, but generally employees in pre school training institution constitutes an homogeneous group. VII