İlköğretim okullarında toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulanabilirliği
The evaluation of enforceable of total quality management principles in primary education schools
  1. Tez No: 206554
  2. Yazar: REYHAN GEDİK GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüzde gelişen uluslar arası rekabet, iş ve yönetim anlayışı kurumları mükemmeliaramaya yöneltmiştir. Bu arayışlar sonucu ulaşılan noktalardan biri Toplam KaliteYönetimidir.Toplam Kalite Yönetimi; organizasyonun bir bütün olarak etkinliğini sağlamayı, yenileşmeyi,sürekli gelişimi ve iyileşmeyi ve rekabet gücünü hedefler. Önceleri sanayi alanında tutulanTKY daha sonra bankacılık, sağlık yönetimi, sigortacılık, eğitim vb. kesimlerde uygulanmayabaşlanmıştır. TKY eğitimde, müşterinin (veli, öğrenci, toplum) şu anda ve gelecektekibeklentilerini karşılamak için, tüm çalışanların (öğretmen, öğrenci, veli, yönetim, yerel vemerkezi yönetimler) katılımı ile eğitim ve öğretimin sürekli gelişimi ve yenilenmesiniamaçlayan bir yönetim anlayışıdır.Bu araştırmada ?İlköğretim okullarında Toplam Kalite Yönetimi İlkelerinin İlköğretimOkullarında uygulanma durumu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma; giriş ve problemdurumu, Toplam Kalite Yönetimi ve Temel Kavramlar, Toplam Kalite Yönetimi İlkeleri,Eğitim Örgütlerinde Toplam Kalite Yönetimi, ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular veyorumlar, sonuç, tartışma ve öneriler olmak üzere sekiz bölüm altında toplanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu ve Avrupa Yakası sınırları içerisinde bulunanİlköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticiler oluşturmaktadır Araştırmanın temelveri kaynağını anketlerle toplanan veriler oluşturmuştur. .Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır.Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( x ),standart sapma (ss), t testi ve varyans (anova) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing international competition in every area rorces associations to find excellence. Inall these investigations total quality management (tqm) is one of the attain points.Tqm targets to provide a whole effect of organisation ; to modernize,to have a constantdevelopment and cicatrization and rivalry power. Tqm has firstly been used in industry andlater on it has been used in banking,health management, assurance, education,etc..Tqm is a management idea that aims to receive customer's (conservator, student, society)expectations about now and then with the help of workers (teachers, students, conservator,management local and central management)In this researc it is tried to obtain the principles of tqm in primary education schools. Thisresearch is included eight chapters as introduction, problem and situation, tqm management,and basic concept, the principles of tqm, related researches, method, findings andinterpretations, solution, discussion and suggestion.This research is limited by primary education school teachers and managers,located in bothsides of istanbul.For statistical analysis, the SPSS sttaic programme is used . The datas are analysed by usingfrequency (f) , arithmetic mean ( x ) standart deviation (sd), t test and variance(anova)analysis.