Örgütsel değişim ve değişime direnç: Bir örgüt ortamının değişim açısından değerlendirilmesi
Organizational change and resistance to change
- Tez No: 108906
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde küreselleşme nedeniyle yaşanan hızlı gelişmeler insan hayatını ve dolayısıyla da toplumu etkisi altına almıştır. Her şey hızla değişmekte, her gün bir diğerinden farklı olmaktadır. Yaşanan bu hızlı değişimden örgütler de etkilenerek tüm unsurlarıyla değişime maruz kalmış bulunmaktadırlar. Artık örgütlerin ayakta kalabilmeleri, örgütsel anlamda değişerek değişime ayak uydurabilmelerine bağlı duruma gelmiştir. Yaşanan değişim sağanağı örgütleri, değişimi ön görerek yani tahmin ederek örgütsel değişimi planlamaya itmektedir. Çünkü, günümüzde örgütsel amaçlara ulaşmak değişime uyum sağlamaksızın mümkün olmamaktadır. Bu nedenle örgütsel değişim yönetimi örgütler için büyük önem taşımakta olduğu gibi aynı zamanda örgütler için kaçınılmaz bir uygulama haline gelmiştir. Örgütlerin değişime ayak uydurabilmeleri, aynı zamanda kolayca değişebilmelerine yani; değişime yatkın olabilmelerine bağlıdır. Bir örgütün değişime yatkın olabilmesi ise örgütte değişim olgusuna ve örgütün en önemli unsuru olan insan unsuruna olumlu bir bakışın var olmasına bağlıdır. Örgütsel Değişimin yönetiminde örgütlerin karşılaştıkları ve en öncelikli çözmek zorunda oldukları konu değişime dirençtir. Çalışanlar, değişim bilinmeyeni ve belirsizliği doğurduğundan değişime karşı tepki gösterebilir hatta direnebilirler. Çünkü değişimden en çok etkilenen ve değişimi uygulayacaklar çalışanlardır. Bu durum, örgütün insan boyutunu örgütsel değişimi yönetebilmenin çok önemli bir unsuru haline getirmektedir Değişime direncin ortadan kaldırılması için iki önemli nokta söz konusudur. Bunlardan birincisi; uygulanacak değişime karşı oluşabilecek direncin önceden ön görülerek çözümlenmesidir. Böylece direnç daha doğmadan engellenebilir ya da oluşabilecek en az seviyede gerçekleşmesi sağlanabilir. İkinci önemli nokta ise, dirençIll oluşmamasının ya da var olan direncin ortadan kaldırılmasının insan unsurunun geliştirilerek güçlendirilmesine bağlı olduğudur. Örgütsel değişimin başarıyla gerçekleştirilebilmesi, örgütün insan boyutunun geliştirilmesine bağlıdır. Çalışanların; katılım, eğitim, motivasyon, yetkilendirme gibi yönetsel araçlarla güçlendirilmesi değişim yönetimi açısından örgütsel bir zorunluluktur. Bu sayede, hangi örgütsel değişim modeli kullanılırsa kullanılsın, değişim en az direnişle karşılaşılarak gerçekleştirilmiş olacaktır Evet, bu gün örgütlerin küresel rekabet karşısında ayakta kalabilmeleri; örgütsel değişimi öngörüp planlamalarına, değişimin sonuçlarının ve karşılaşılabilecek dirençleri tahmin ederek hazırlıklı olmalarını, bu paralelde örgüt çalışanlarını güçlendirerek örgütte değişimi olumlu algılayan ve kendisini her şeyin üstesinden gelecek şekilde güçlü gören insan unsuru yaratmalarına bağlı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid developments, which have existed because of globalization, impress the daily life and society. Everything is changing rapidly and each day is being different than the other. Organizations have been impressed and been exposed with their all components by this rapid changing. From now on, organizations keeping alive have been changed in the mean of organizations and depended on keeping up with the changing. Downpour of the changing, have forced the organizations forecast the changings and planning the changings with estimating them. Because, nowadays reaching the organizational purposes cannot be possible without keeping up with the changings. Therefore, management of the organizational changing has an important effect on the organizations and at the same time management of the organizational changing turned into inevitable applications for organizations. Keeping step with the changing of the organization is depended the changing in a short period also depended aptness to changings. An organization's aptness to changings is depended the fact of changing and the positive way of looking to the human being which is the most important of the organizations. Organizations, can manage the changings, which are being encountered or will be encountered in near future in so many different ways. On the other hand, without importance of the method, organizational changing must be planned and managed without carelessness. There are two important points for putting away the resistance to changing. First; protecting the resistance for changing and solving it. Thus, the resistance can be prevented before it has taken place or it can be occurred as less as possible. Second important point is, the not forming or removing of the resistance is depended to the developing and improving of the component of employee.The resistance for changing is the subject that must be solved and has a high priority in management of the organizational changing. Employee may react or even resist to the changing since changing occurs the unknown and indefiniteness. Because, the employees put in to practice the changings and they will be affected mostly by the changings. This situation, makes the human being side of the organization, the most important component of the organizational changing' s management. The successfully becoming fact of the organizational changing is depended on the improvement of the human being side of the organization. Strengthen of the employee with managerial tools like participation, education, and delegation of authority is an organizational obligation in the mean of changing management. Thus, without importance of organizational method, which has been used, the changing will become fact with a minimum resist. So; organization's standing against the global competition is depended to the planning and putting forward the organizational changings; being prepared, estimating the results of changings and the resistances which can be encountered; thus empowering the employee and creating the component of the human being which perceives the changings in positive way and feels that they can solve the problems that it encounters.