Yargı bağımsızlığı ve hakimin tarafsızlığı
  1. Tez No: 73123
  2. Yazar: MUSTAFA KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. EROL KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışma yargı bağımsızlığı ve hakimin tarafsızlığının sağlanması açısından yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmayla amacımız, yargı faaliyetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için yargı bağımsızlığının tam sağlanması ve müdahalenin önlenmesi için alınması gereken önlemleri ortaya koymaktır. Yargılama faaliyetlerini yerine getiren süjelerden olan hakim ve savcıların tarafsızlığının sağlanması için alınan önlemlerin yeterliliği konusunu irdelemektir. Yaptığımız bu çalışmada kullandığımız yönteme gelince, önce kuvvetler ayrılığı konusunda bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise yargı bağımsızlığı kavramı ele alınmakta ve Türkiye'de yargı bağımsızlığının korunması üzerinde durularak eksiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, hakimin tarafsızlığı ele alınarak tarafsızlığın sağlanması için alınan önlemler değerlendirilmiştir. Çalışmamız neticesinde vardığımız sonuç ise, ülkemizde yargı bağımsızlığı ve hakimin tarafsızlığı konusunda eksikliklerin bulunduğudur. Bu eksikliklerin giderilmediği bir sistemde bağımsız yargıdan söz edebilmek mümkün değildir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been prepared in concern with providing and settlement of independance of judgement and impartiality of judge. Our aim in this studyis to state such measures that should be taken for a better performence of judgement activities, a complete independence of judgement ant preventing any interventions, and to discuss whether such measures taken in order to provide independence for the judges and puklic prosecutors, who are among those subjects performing trial acts, are sufficient or not. As for the method we use in this studiy; first we give information for separation of forces. In the secont chapter, we discuss the independence of judgement, emphasize on protection of the independence of judgement in Turkey, and thus state any deficiencies thereof. In the last chapter, we discuss the impartiality of judge and evaluate such measures taken toprovide the so called impartiality. According to the result we have come to in our study, there are deficiencies concerning the independence of judgement and impartiality of judge in our country. It is impossible to speak of an independent judgement in a system, through which these deficiencies are not remedied.