Farklılığın Türkiye'deki demokratik süreç üzerine etkisi
Effects of differences on democratic trends in Turkey
  1. Tez No: 108950
  2. Yazar: MEHMET AKINCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN EMİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Türkiye demokrasi süreci içerisinde, ideolojik farklılık, etnik farklılık ve dinsel farklılık konusu, demokratikleşme açısından, en çok tartışılan konular olmuştur. Bu üç farklılık çeşidi ülkemiz demokrasi süreci içerisinde değerlendirildiğinde demokrasi gelişim sürecini ve standardını en çok etkileyen konuların başında yer almaktadır. İdeolojik farklılıktan kaynaklanan toplumsal bölünmeler ve terör olayları iki Askeri müdahalenin temel sebebini oluşturmuş ve ülkemizdeki demokrasinin gelişim sürecini kesintiye uğratmıştır. İdeolojik farklılıktan kaynaklanan terör ve şiddet eylemlerinin nedeni demokrasi standardı yüksek anayasada aranmış her iki Askeri müdahale sonucu demokrasimizin gelişim süreci olumsuz yönde etkilenmiştir. Türkiye'nin demokrasi sürecini yakından ilgilendiren diğer konu etnik farklılıktır. Türkiye'nin yıllardır etnik taleplere dayalı terörle mücadele ediyor olması, ülkenin demokrasi performansını olumsuz etkilemektedir. Türkiye'nin daha iyi bir demokratik standarda kavuşması sadece Güneydoğu sorunu ile bağlantılı değildir. Türkiye demokrasi süreci ile yakından ilgili üçüncü konu dinsel farklılıktır. Türkiye'de Aleviliğin bir siyasal taban olarak görülmesi, bir sosyal fay hattı oluşturmakta, siyasetçilerinde zaman zaman dinsel kimliklere seslenmesi bu sosyal fay hatlarını hareketlendirmektedir. Bu da demokrasi gelişim sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ideological difference, ethnical difference and religious difference are the most argued subjects in Turkey's democracy process as a matter of being democratic. These three kinds of differences are considered as the most important factors affecting the democratic development process and it's standarts in Turkey's democracy process. Terrorist activities and social camps of society, fostered by ideological differences, are the most important reasons for military inference and these two reasons interrupted democratic development in our country. The source of terror and violence, fostered by ideological differences, is sought in constitution whose democratic standart very high, and two military interruption affected our democracy's development process negatively. Ethnical difference is another subject closely related with Turkey's democracy process. Turkey's struggle with the terror, that is caused by ethnic demands, affected country's democratic performance negatively. To have a better democratic standart in Turkey is not just related with Southestern problem. The third subject related with Turkey's democracy process is the religious difference. Since“Alevilik”is considered as political potential, it makes a social faultline. Sometimes politicians addresses the religious identities and this cause a mavement in the social fault üne. And this affects negatively democratic development process. vni