Özbek Türkçesindeki yabancı sözcüklerin Türkiye Türkçesindekilerle karşılaştırılması
The Comparison of foreign words in Uzbek Turkish with the ones in Turkish as spoken in Turkey
- Tez No: 109069
- Danışmanlar: PROF.DR. HİDAYET BAYATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 610
Özet
m Tezin Adı: Özbek Türkçesindeki Yabancı Sözcüklerin Türkiye Türkçesindekilerle Karşılaştırılması Hazırlayan: Fikret Yıkılmaz ÖZET“Özbek Türkçesindeki Yabancı Sözcüklerin Türkiye Türkçesindekilerle Karşılaştırılmasfadlı bu doktora tezinde, 4 ciltten oluşan, ”Özbek Dilinin İzahlı Lügati (Moskova, 1981)" esas alınmıştır. Sözlükteki yabancı kökenli sözcükler taranmış, karşısına Türkiye Türkçesihde kullanılan yabancı kökenli sözcükler yazılmış, anlam bölümünde ise, bu sözcüklerin anlamları verilmiştir. Tezin ana bölümleri; Önsöz, Giriş, Yöntem, Sözlük, Sonuç ve Öneriler, Ekler şeklinde oluşturulmuştur. Tezin konusunu, Özbek Türkçesine ve Türkiye Türkçesine (Arapça-Farsça ve Batı dillerinden geçen) sözcüklerin, girişte ana hatlarıyla belirtilen yöntemle karşılaştırılması oluşturmuştur. Yapılan bu çalışma, gerek Özbek Türkçesine, gerekse Türkiye Türkçesine Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, Almanca, Yunanca, İtalyanca, Lâtince ve Rusça gibi Doğu ve Batı dillerinden pek çok sözcüğün girmiş olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV The name of thesis :The Comparison of foreign words in Uzbek Turkish with the ones in Turkish as spoken in Turkey. Prepared by : Fikret Yıkılmaz SUMMARY In this doctoralthesis named as“The Comparison of Foreign Words in Uzbek Turkish with the ones in Turkish as spoken in Turkey”,“Explanatory Dictionary of Uzbek Language”which consist of 4 volumes (Moskova, 1981)" was taken as a basis. Foreign words in the dictionary were searched thorougly, foreign words which are used in Turkish as spoken in Turkey were written to the opposite side, and in meaning part, the meanings of these words were given. The main parts of the thesis contain Preface, Introduction, Method, Dictionary, Results and Suggestions, appendixes. The Comparison of words, which passed from Arabic-Persion and Western Languages to Uzbek Turkish and Turkish as spoken in Turkey, with the method mentioned in the introduction forms the main part of the thesis. This study shows that many words came from Eastern and Western Languages such as Arabic, Persian, French, English, German, Greece, Italian, The Latin Language and Rusian to both Uzbek Turkish as spoken in Turkey. Key Words Turkish as spoken in Turkey Uzbek Turkish Dictionary Comparison Foreign Words