Orta ölçekli işletmelerin holdingleşmesi ve Alfa Holding uygulaması
The Process of average size companies transforming into holding structure a case study on Alfa Holding
- Tez No: 109108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Ülkemizde 1960'lı yıllarda başlayan holdingleşme çalışmaları özellikle 1980'li yıllardan sonra daha hızlı bir şekilde artmıştır. Özellikle Anadolu da rekabette zorlanan Anadolu şirketleri sermayelerini bir araya getirerek Anadolu aslanları diye de tabir edilen yapıları oluşturmuşlardır. Kastamonu Holding Sanko Holding v.b. leri buna örnek olarak gösterilebilir. Holding ekonomik bir kavramdır, holdingler daha çok sevk- idare ve yönetim- organizasyon, (sermayenin %51 ne sahip olarak) yönüyle şirketlerin yönetimine hakim olurlar. Holding şirketler genellikle direk ticari faaliyette bulunmazlar. Asıl kazançları iştirak kazançlarından oluşmaktadır. Bu çalışmada özellikle orta ölçekli işletmelere birlik oluşturmanın ekonomik ve sosyal faydalarını açıklamaya çalışırken holding şirketlerin faydaları, sakıncaları, şirketlerin holdingleşme nedenleri incelenerek, holdinglerin yapıları ve ekonomiye getirdikleri dinamizm ve canlılık ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Holdingler büyük yapıda ekonomik kuruluşlar olduklarından güçlü bir ekonomi ve finansman yapısına sahiptirler. Oluşan bu güçlü yapıyla şirketlerin üst organizasyonunu yapar, kredilerle şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılar, tek elden yönetimle sinerji oluşturularak karlılık ve verimlilik artışlarını oluşturur. Şirketlerin karlı ve verimli alanlara yatırım yapmaları için projelerle şirketleri verimli alanlara yönlendirir Holdinglerin olumlu yönleriyle birlikte oluşturdukları ekonomik güç tekel oluşturarak piyasa koşullarını olumsuz etkileyebilir. Holding güçlü olduğu sektörde siyasi iradeyi etkileyerek istediği doğrultuda kararların alınmasını isteyebilir. Bu çalışmada Alfa Holdingin, holding yapılanması incelenerek bir holdingin kuruluş aşamaları, şirketlerin holding oluşumunda yaşadığı süreç, holdingleşme sürecinde yaşanan problemler ve çözüm yolları bir holding uygulaması olarak incelenmiştir. Kısaca bu tezin amacı holding şirketlerin kurumsallaşma sürecinde, yönetim organizasyon da, hem maddi kaynakların hem de beşeri kaynakların sevk ve idaresinde holding şirketlerin olumlu katkılarını inceleyerek firmalara derlenmiş bilgilerin bir arada sunulmasıdır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, the history of holding, as an economic entity, dates back to 1960s, whereas 1980s witnessed their numbers increase more than any time in Turkish history. In Anatolia, for example, many local companies which had used to be failing in competition with others, combined their forces to become“Anatolian Lions”, of which Kastamonu Holding, Sanko Holding are two. Holding is an economic concept. A holding company, possessing a controlling number of the shares of other companies (51% of the capital), is in command of administration, organization, and management. It is not involved directly with any commercial activities. Their main revenue is obtained through partnership profits. In this work, holding companies are being studied in terms of the dynamism they bring to economy, their structures, the reasons companies amalgamate into holdings, advantages and disadvantages, social and economic benefits of the merging of middle-size enterprises. Holdings are large-scale economic organizations, a fact which entails strong economic and financial structure. Therefore, they are equipped with the necessary foundations to maintain the top management, to find subsidies for the financial needs of other companies, and thus they can achieve increase in profits and performance with a synergy obtained through a centralized administration. They lead the companies to more lucrative areas of businesses with new projects and investment plans. On the contrary to their many positive aspects, holdings might also harm market conditions by forming a monopoly. They might even manipulate with the decisions of the political authority in respect of the industrial sector they are specialized at. Alfa Holding is being investigated as a case study in this work by looking at their establishment processes, the problems they have faced with, and the solutions they have found. The objective is to present useful information and reference for companies about the positive contributions of becoming holdings in terms of organization and administration of both material and human resources. vn