Kariyer yönetiminin değerlendirilmesi
Carrier management evaluate
- Tez No: 109146
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Personel yönetiminden insan kaynaklan yönetimine geçişte, çalışanın verimini arttırmak ve motivasyonunu sağlamak için pek çok yönetim unsurları kullanılmıştır. İK yönetiminde insana verilen önem“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesiyle de son boyuta ulaşmıştır. Yapılan bu tez çalışmasının amacı, çalışan için önemli bir motivasyon kaynağı olan kariyer planlama ve kariyer yönetiminin öncesinde yapılan çalışmaları; kariyer yönetimindeki prosesleri değerlendirmektir. Son bölüm kariyer yönetimi modelinin oluşturulması süreçlerini içermektedir. Tezin kapsamını insan kaynaklan yönetiminin işe almadan önce başlayan fonksiyonlannın kariyer yönetimi üzerindeki etkisi oluşturmaktadır. Çalışmada Dedüksiyon yöntemi kullanılmıştır. Kapsamı geniş olandan kapsamı daha dar olan konuya geçilmiştir. Bu tez çalışmasında, İnsan Kaynaklan Yönetim fonksiyonlan tam yerine getirilmeden sağlıklı bir kariyer planlamasının yapılamayacağı ve işlevsel bir kariyer yönetiminin uygulanamayacağı sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In passing from management of personel to human resource, a lot of factors in management have been used in order to increase workers' efficiency and provide motivation. The importance of human in Human Resources Management reached to its best point by Total Qality Managament idea. The purpose of this thesis is to evaluate the processes of carrier planing which is very important motivation source of workers. The last part of the thesis includes the steps of carrier management model. The content of the thesis is composed of the effect of, human recource managers' actions which begin during the acceptence to work, on the carrier management. In the thesis Deduction Method is used. The subject are discussed in an order of increasing comprehensivity. The conclusion reached in this thesis is that an efficient carrier planing can not be made and a functional carrier management can not be applied without applying human resources management functions. xn