Globalleşen iş piyasalarında gelişen ülkelerin yeri ve bu çerçevede Türk iş piyasasına bir bakış
The Place of developing countries in globalizing labour markets within special reference to the Turkish labour market
- Tez No: 109145
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Günümüzde iş piyasalarında yeni bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönem sanayi sonrası dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Genelde gelişmiş ülkelerde gözlemlenen bu değişim gelişen ülkelerde de etkili olmaktadır. Bu dönemin belirleyici kavranılan olarak globalleşme, teknoloji, esneklik, değişen işgücü tipi ve çalışma anlayışı ve büyüyen hizmetler sektörü sayılabilir. Yüksek teknolojik yapı, sanayi sonrası dönüşümde ana etmendir. Bu yapı, üretim organizasyonunun değişimine de neden olmuştur. Klasik üretim organizasyon yapısının yerini“esnek çalışma”biçimine bırakması ile işgücü tipi de değişmiştir. Bu yeni tip işgücü“bilgi işçisi”dir. Sanayi sonrası dönüşümün bir başka özelliği ise, sanayi sektörünün giderek yerini hizmetler sektörüne bırakmasıdır. Hizmetler sektörü, bu anlamı ile çalışanlar için yeni bir firsat kapısıdır. Ancak, büyüyen hizmetler sektörü artan işgücüne yeterli gelecek gözükmemektedir. Bu durum“işsizlik”probleminin ileri ki dönemlerde önemini artırarak koruyacağını göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde kabaca bu gelişmeler gözlemlenirken,gelişen ülkeler de nasiplerini almaktadırlar. Artan yüksek teknolojik yapıya paralel olarak, kaybedilen ucuz emek avantajı bunlardan biridir. Bu anlamda, uygun bir teknoloji politikası seçimi gelişen ülkeler için önem kazanmaktadır. Günümüz trendine uyum sağlayabilmek için Türkiye gibi gelişen ülkeler bilgi teknolojilerine geçişi hızlandırmalıdırlar. En önemlisi, bu teknolojik alt yapıyı gerçekleştirecek“kalifiye insan gücü”nü geleceğe hazırlamalıdırlar. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PLACE OF DEVELOPING COUNTRIES IN GLOBALIZING LABOUR MARKETS WITHIN SPECIAL REFERENCE TO THE TURKISH LABOUR MARKET In global labour market a new period has been being experienced. This new period has been named as post-industrial transformation., while this transformation has taken place in advanced industrial countries, it has also affected in developing countries. This new period can be characterized with such concepts has high-technology, globalization, flexibility, changing labor type and growing service sector. High-technological structure is the main factor in post-industrial transformation. This structure has resulted to changes in organisation of production. As classical production system has been replaced by flexible production, the labour force type has changed. This new type is called as“knowledge worker ”. One of the other feature of post-industrial society is that industrial sector has been steadily replaced by service sector. With this meaning service sektör is an alternative employment opportunity for workers. However, growing service sector seems not to provide enough unemployment for the labour force. While this changes are being observed in advanced industrial countries, developing countries are also affected by these changes. One of the negative result of adopting capital intensive production is that the country concerned loses its advantage as to cheap labour. Therefore, an adeguate technology policy should be important for developing countries. To adopt to this proceess, developing countries, such as Turkey, should accelarate the transformation towards information technologies. In realizing this transformation, the most important factor is the education of people with high - quality skills from it is understood that labour is still the most important production factor. vu