Hedef bazlı performans değerleme sistemi -Özel finans sektöründe bir inceleme-
The System of performance evaluation by goals -A research on the special financing sector-
- Tez No: 109149
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu tezde, çağdaş insan kaynaklan uygulamaları içinde yer alan ve son derece önemli olan Performans Değerleme Sistemi'nin, tüm organizasyonel kademelerdeki yani kurumsal, fonksiyonel ve bireysel düzeydeki fâahyetlerinin belirlenen hedeflere ulaşma derecelerine göre değerlemesini içeren ve Hedeflere Göre Yönetim ve Balanced Scorecard yaklaşımı temelinde oluşan Hedef Bazlı Performans Değerleme Sisteminin olabildiğince anlatılması amaçlanmıştır. Hedeflere Göre Yönetim yaklaşımı ile, tüm yönetsel ve operasyonel faaliyetler için ölçülebilir ve gerçekleştirilebilir hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşma doğrultusunda faaliyet planlarının hazırlanarak uygulanmasını ve fâaliyet sonuçlarının belirlenen hedefler bazında değerlendirilmesini öngören yönetim yaklaşımı öngörülmektedir. Balanced Scorecard yaklaşımı ile, Kurumsal Performans Yönetimini Mali, Müşteri Memnuniyeti, Süreç Etkinliği ve Öğrenme/Büyüme gibi farklı, ancak birbirini tamamlayıcı performans boyutlarından yararlanarak yapılandıran bütüncül bir Performans Yönetimi yaklaşımı ile şirket performansı üzerinde ve şirket yöneticilerinin kararlarında mali olmayan kriterlerin de önemli etkiye sahip olduğu, mali nitelikte olmayan bu hususların ve kriterlerin, mali performansa bir itici güç şeklinde etki yaptığı öngörülmektedir. Çalışmamızda, Hedef Bazlı Performans Değerleme Sitemini uygulayan bir özel finans kurumunda inceleme yapılmıştır. Sonuç olarak, tüm organizasyonel kademelerdeki kurumsal, fonksiyonel ve bireysel faaliyetlerin birbirlerini tamamlayan performans hedef boyutlanndan yararlanarak hedeflere ulaşma derecelerine göre değerlemesini öngören bir performans değerleme yöntemi olan Hedef Bazlı Performans Değerleme Sisteminin birçok organizasyonda kullanılabilirliği sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
THE SYSTEM OF PERFORMANCE EVALUATION BY GOALS SUMMARY In this thesis, the aim is to explain The System of Performance Evaluation by Goals that based on the approaches of“Management by Goals”and“Balanced Scorecard”. This system includes“The Performance Evaluation System”, very important in the applications of contemporary human resources, in which evaluations made in respect of the rates of reaching the goals which are determined at corporational, functional department, and individual level Management By Goals Approach requires that; To determine realizable and measurable goals for all managerial and operational activities, To prepare and implement activity plans in respect of reaching rates the goals, To evaluate the results of performance in the basis of goals predetermined. The approach of Balanced Scorecard is to provide an extensive corporational performance management by determining complementary performance goals in different categories such as financial, process effectiveness, customer satisfaction, and learning/innovation. The non-financial criterions/categories have a pushing effect on financial performance. So the performance management has a substantial effect on decision making in management and company's performance as well. I our study, there is research made through the records of Kuwait Turkish Finance House which is implementing The System of Performance Evaluation by Goals. To sum up, The System of Performance Evaluation by Goals referring to the performance evaluation in respect of the rates of reaching the goals predetermined in all managerial and operational levels is available for most organizations. XI X-'; i iİj:l..jS>1