Otomotiv sektöründe kalite güvence sistemleri ve sistem denetimi uygulaması
Quality assurance system audit applications in automotive sector
- Tez No: 109150
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Otomotiv sektörü üretim pazarı içerisinde önemli bir paya sahiptir. Pazar payım arttırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak isteyen önde gelen otomobil şirketleri (M.Benz, BMW, Renault, Fiat, Ford, Chrysler, General Motors vb.) pazara ve maliyet politikasına yönelik olarak ürünlerinin güvenilirliğim' sağlamak için tedarikçilerinin bir kalite sistemine uygun faaliyet göstermelerini talep ederler. Ancak ana otomotiv üreticilerine ürün temin eden tedarikçi şirketler için birden fazla ana üretici demek, birden fazla kalite sistemi kurmak demektir. Bu tezde tedarikçilerin kendilerine uygun kalite sistemim belirlemeleri için açıklama ve karşılaştırmalar sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde otomobil üreticilerinin talep ettiği, uluslararası geçerliliği olan ISO 9000 temeline dayanan kalite sistemlerinin (EAQF. AVSQ, QS 9000, VDA 6.1 ve ISO/TS 16949) tanıtımı yapılmıştır. ISO/TS 16949 kalite sisteminin tüm elementleri ve bunların gereklilikleri ikinci bölümde maddeler halinde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise kalite güvence sistemlerinde bir bütünlük sağlanması amacıyla oluşturulan ISO/TS 16949 sisteminin diğer sistemler karşısında yeterliliği değerlendirilmiştir. Bunun için ISO/TS 16949 ile iki temel kalite sistemi -olan QS 9000, VDA 6.1 karşılaştırılması yapılmışlar. ISO 9001, QS 9000 ve VDA 6.1 kalite sistemlerine sahip * şirketinin kalite yönetim sistemini tarif eden kalite el kitabı dördüncü bölümde sunulmuştur. Beşinci ve son bölümde firma içi sistem denetleme şekli ve kuralları ele alınmış * şirketine ait sistem denetlemesi uygulaması verilmiştir. Tezin sonunda denetleme raporu ve sistemlerin daha etkin sürdürülmesini sağlayan kalite geliştirme planı verilmiştir. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURUL0 xii ©Ö1ÖÖMÂNTASYON MERKEZÎ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Automotive sector has a large number of share in the market of manufacturing. Well-known companies (MBenz, BMW, Renault, Fiat, Ford, Chrysler, General Motors etc.) which would like to increase their share in the market and decrease production costs, demand from suppliers to apply a quality system for obtaining products reliability depend on marketing and controlling costs. But, supplier structures, which provide products for main car manufactures, have to apply many quality systems because of the each companies different wishes for quality. In this thesis, explanations and comparing the quality systems, which are suitable for suppliers, are presented. EAQF, AVSQ, QS 9000, VDA 6.1 and ISO/TS 16949 are based on international quality system of ISO 9000, which is demanded from manufacturers is presented in the first chapter. All elements and system requirements of ISO/TS 16949 quality system is explained in the second chapter. Sufficiency of ISO/TS 16949 which achieve harmonization for all quality assurance systems, with other systems is evaluated in the third chapter. Therefore ISO/TS 16949 with two main quality system QS 9000, VDA 6.1 are made comparision. * Company has got ISO 9001, QS 9000, VDA 6.1 quality systems. Its quality manual is defined in the fourth chapter. Internal system audit application of * Company and audit report, quality development plan are presented in the fifth chapter. xm