Lise son sınıf öğrencilerinin sosyo-ekonomik düzeylerinin psikolojik ihtiyaçları ile ilişkisi
The relationship socio-economic level and psychological requirements of the students at the and grade of high school
- Tez No: 109174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ESKİCUMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gençlik belli bir dönemi içerir. Dünkü çocuk bugünün genci, geleceğin yaşlısı olacaktır. Bu biyolojik gerçek bütün canlılar için geçerlidir. Biyolojik bir kavram olan gençlik insan söz konusu olduğunda toplumsal bir kavram haline dönüşmektedir. Gençlik kavramı toplumu biçimlendiren, yönlendiren temel faktörlerin etkisi altodadır. Her birey bir ailede doğar. Bireyin içinde bulunduğu aile ortamı onun gelişimini olumlu ya da olumsuz etkiler. Birey içinde bulunduğu kültürün ve sosyal sınıfin değer ve tutumlarını temsil eder. Sınıfsal değişkenlerden gelir düzeyi, bireylerin başarma, özerklik, yakınlık kurma gibi psikolojik ihtiyaçlarının karşılanma düzeyini belirleyici bir değişkendir. Araştırmada, içinde bulunulan sosyo-ekonomik düzeyin bireylerin temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasındaki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Sakarya genelinde beş genel lise bulunduktan semtlerin sosyo-ekonomik düzeylerini yansıttıkları görüşü benimsenerek seçilmiştir. Araştırmada Edwards Kişisel Tercih Envanteri 216 öğrenciye uygulanmıştır. Sonuçta sosyo-ekonomik düzey yönünden farklı grupların ele alınan on beş ihtiyaç alanından; Duygulan anlama, yakınlık, şefkat gösterme, başarma, ilgi görme, değişiklik alt testlerinden aldıklan puanların anlamlı farklar taşıdığını göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ailelerin sosyo-ekonomik düzeylerinin bireylerin psikolojik ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Young people are the biggest assurance of the developing countries. Because of the high life-standards of the developed countries, people have the chance of an ordered life in which all kinds of requirements are welcomed. However, it is much more diffucult to welcome either physical or psychologic requirements in developing countries, like us. Every individual borns in a family. The family environment of the individual, affects his development either positive or negative. Infact, being grown-ups, mother and father represents the culture, value and attitudes of the social class they belong. Social class is not just an economic concept. It includes the educational level, income, habits, wordly point of view and life style of the individual. In the research, the effects of the socio-economic level of the individuals on welcoming their psychological requirements are investigated. On this purpose, five high-schools are chosen by chance in Sakarya and a form of Edwards Personal Preference Schedule (EPPS) was administered to a group of 216 high school students. At the end, it is seen that in different groups of socio economic level which was searched, the points they got from the bottom tests, from the fifteen areas they of requirements, succorance, mtraception,afBliation,hurturance, achivement, chance carries different meanings Considering these results, it can be said that the social and economic conditions are the factors which determines the psychological requirements.