Sahabi hanımlar ve hadis ilmi
The Sahabe women and the hadith science
- Tez No: 109178
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET“Sahabî Hanımlar ve Hadis İlmi”adındaki bu tez çalışması, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, sahabenin tanımı, fazileti, sayılan ve hadis rivayeti hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, İslâmda kadın eğitiminin önemi belirtilmiştir. Bu konu hadisler ve Kur' an' dan ayetlerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, hadis ilminde sahabî hanımlarının yeri hakkında bilgi verilmiştir. Bu konuda Peygamberimizin hanımlarının ve diğer sahabî hanımların hadis ilmine katkıları, hoca-talebe ilişkileri açıklanmıştır. Ayrıca, alfabetik sırayla hadisci sahabî hanımlar incelenmiştir. vı T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULO DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis study is called“The Sahabe Women and The Hadith Science”consists of one introduction and two main branches. Some information was given in introduction about the defination of“sahabe”, their virtues, numbers and the hadith rivayets. In the first part, it has been emphasized the importance of woman's education in İslam. This subject, has been explained with hadiths and the verses of the Koran. In the second part, it has been given information, about the position and the role of the sahabe worawn in the hadith science. In this subject, was explained the contributions to the hadith science of our prophet's wifes and other women. Also, It has been studied, the hadither sahabe women with alphabetical number. vu