Erol Güngör'ün Türk modernleşmesine bakışı
Erol Güngör's point view to Turk
- Tez No: 109179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ OKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Modernleşme,günümüzde kavram olarak bir çok düşünür tarafından yeniden yorumlanmakta toplumların yerel şartlan dikkate alınarak,yeniden kurgulanmaktadır. Osmanlı'da modernleşme çabaları,kaybedilen savaşları yeniden kazanmak amacıyla askeri alanda başlamıştır.Fakat bu yeterli olmamış,ekonomik ve idari alanda modernleşmeye gidilmiştir. Yapılan tüm çabalara rağmen Osmanlı'nın yıkılışı önlenememiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte hızlı bir yenileşme faaliyetine gidilmiştir. Atatürk'le birlikte Türkiye Cumhuriyeti her alanda köklü değişikliklere gitmiştir. Fakat modernleşme açısından sorunlar bitmediği gibi günümüzde daha da belirginleşmiştir. Toplumsal bütünleşmenin,uyumun,sağlanamadığı,modern bir yapının oluşmadığıda kabullenilen bir gerçek. Sonuçta,istenen modernleşmenin sağlanması için Türk toplumunun her yönüyle yeniden yorumlanmasına ihtiyaç vardır. Dolayı sı yi a,Türk düşünürüne çok görev düşmektedir. Bu açıdan EROL GÜNGÖR'ün özellikle modernleşme süreci hakkındaki görüşleri dikkate değerdir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays,modernism has been exlained again asconcept by a lot of intellectuals and fitted again by being taken into consiteration the local conditions of societies. The modernism effort of oftormar bad started in the lost wars.But it hadrid been enough and had ben fried tomodernise in the field of economy and administrative.In spite of all effort being done,the collapsing of ottoman couldrit be prevented. As soon as Turkish Republic had been estoblished,a fast renewal action started. With Ataturk,Turkish Republic had begun radical changes in every fields.At the point of modernism boththe problems didn't finish and todey it has become clearer.It's acceptable fact that amodern origin didn't occur,social integrity and explain it again. Consoquently,Turkish intellectualhas had a lot of duty.Fromthis point,Erol Güngör's opinion,especially about the process of modernism,is considerable. IV