Amre bint Abdirrahman'ın hayatı ve rivayetleri
Life and rivayets of Amre bint Abdirrahman
  1. Tez No: 109180
  2. Yazar: HATİCE TOZLUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET“Amre bint Abdirrahmâtı'm Hayatı ve Rivayetleri”isimli bu çalışma, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Amre bint Abdirrahmân'ın yaşadığı zaman dilimi olan hicrî I.asırda hadis ilminin durumu ve kadının hadis ilmindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde“Amre bint Abdirrahmân'ın Hayatı ve Kişiliği”ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.“Amre'nin Hadis İlmindeki Konumu, Öğrenimi ve İlmî Faaliyetleri”adım taşıyan ikinci bölüm de üç başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde Amre'nin hadisçiler arasındaki yeri ve hakkında yapılan tenkitler incelenmiştir. Hocaları, talebeleri ve onlarla olan ilişkisi detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm olan“Amre'nin Kütüb-i Tis'adaki Rivayetleri”başlığı altında rivayetlerinin konularına göre dağılımı, özellikleri ve kaynak kitaplara intikali araştırılmıştır. Ayrıca Ek bölümünde Amre'nin rivayetlerinin kaynak kitaplara intikalinin şeması verilmiştir. vıı XC. YBK£Eitt*i.-ii£I İM KUŞU LO TOKÖ1ÎANTASYON MERKEZ*
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work wish is called“ Life and Rivayets of Amre bint Abdurrahman”consists of one main and three branches. Some information was given in introduction about the position of hadith science and the role of woman in the hadith science in the time of the first period. İn the first part, the information about“The life and personality of Amre bint Abdurrahman”was given. The second part consists of three main titles whis was named“The position of Amre in hadith science, his education and scientific studies”. In the this part of critics about Amre and the position of Amre between hadithers were examined. The relationship of Amre with his teachers and students was explained in details. In the third part under the title of“Amre's Rivayets in Kütüb-i Tis'a”dissociation of rivayets by their subjects, their special features and transition to main book* were investigated. Also in Addition, the diagram of transition to main books of Amre's Rivayets were prepared. vm