Büyük Kur'an'ın el –Masry al-Shafi'i olarak ünlü Shams al-Din Muhammed tarafından tefsiri Kalem Suresi'nin başından Müzemmil Suresi'nin Sonuna kadar inceleme ve inceleme
تفسير القرآن العظيم لشمس الدين محمَّد الشهير بالمصري الشافعي امن اأول اسورة االقلم اإلى انهاية اسورة المزمل ادراسةً اوتحقيقا عنوان الأطروحـــــة:
- Tez No: 829521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Mısrî Şemseddîn Muhammed'in Tefsîru'l-Kur'ân isimli eserinin En'âm suresinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Araştırmanın önemi müellifin eserini âsâr, re'y ve işâri tefsirlerden alarak oluşturması kaynaklı ilmi konumu sebebiyledir. Aynı şekilde müellif âyetleri tefsir ederken kelimelerin i'câzı, belâgıtı, cümlelerin yapısının dayanıklılığı, sözlerin tatlılığı ve terkiplerin güzelliği üzerinde de durmuştur. Belâgat yönleri, irâb, kıraat farklılıkları, akâid fıkıh ve diğer ilimlerle ilgili çeşitli ilmi meselelere önem verilmesi kitabın ilmi kıymetini artırmıştır. Müellif Şemseddîn Mısrî'nin biyografisi, ilmi ve kişisel hayatı incelenirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Eserin yazımı, harekelenmesi, nüshaların karşılaştırılıp farklılıkların tespiti, nakledilen görüşlerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesi konularında tahkik ve talik metodu kullanılmıştır. Araştırmada varılan sonuçlardan önemlileri şunlardır: Müellif Şemseddîn Mısrî, ayetlerin tefsiri, kullandığı metot ve yaptığı nakillerde İmam Kurtubî'den bariz bir şekilde etkilenmiştir. En'âm suresinin başında çeşitli ilimlerle iştigal etmiş büyük âlimlerden bahsetmiştir. Örneğin nahiv konularında Sîbeveyh, Kisâî, Zeccâc ve diğer meşhur âlimlerin görüşleriyle istişhâd etmiştir. Masrî eserinde nahiv, tefsir ve diğer konularda kaynağını açıkça söylemeden birçok nakil yapmıştır. Eserde zayıf isrâilî rivayetler ile zayıf hadislerin bolca bulunması eserin ilmî kıymetine bir halel getirmez.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the investigation of“Interpretation of the Qur'an”kalem Suresininbaslndan Muzemmil Sursinin sonuna kadar by the Egyptian scholar Shams al-Din Muhammad al-Shafi'i (d. 893 AH), The importance of this explanation comes from the scientific value of the book in which its author combined three kınd of interpretation: by maxim, by opinion and by indication. As well as his interest in highlighting the miraculousness of the Qur'anic expression through the interpretation of the verses and showing their rhetorical aspects, the strength of the expressions, the sweetness of the pronunciation and the beauty of the composition. It also shows the author's interest in the grammatical aspects and reading ways of Quran, and the diversity of the scientific issues contained in it, such as doctrinal and jurisprudential issues, etc., which gives the book great value. In the study department, the researcher followed the descriptive-historical approach when translating the Egyptian sun and defining his biography and scientific, and in the investigation department, he followed the scientific approach in commenting and documentation, where the text was written, controlled, compared between its copies, proving the differences between