İlköğretim öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Research of the levels of learned helplessness of student's at primary school in terms of some variables
- Tez No: 109207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK DÜZEYLERİNİN BAZI DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ İ. Halil HAYALİOĞLU Danışman : Yrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜN 2001 -SAYFA : 75 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Şükrü DÜZGÜN Yrd.Doç.Dr.M.Zeki ILGAR Yrd.Doç.Dr.Lütfü SEZEN Bu araştırmada eğitimleri yatılı ve gündüzlü olarak sürdüren ilköğretim 6. ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri yaş, cinsiyet, öğrenim şekli, akademik başarı,anne-babanın eğitim durumu ve yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim birimine göre incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir : 1. İlköğretim öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri cinsiyete göre incelendiğinde, erkek öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin, kızların öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 2.Öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri yaşlara göre incelendiğinde, öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin yaşlarına göre anlamlı düzeyde bir fark göstermediği ortaya çıkmıştır. 3. Öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri öğrenim şekillerine göre incelendiğinde, öğrenimlerine yatılı olarak devam eden öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin öğrenimlerine gündüzlü olarak devam eden öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. 4. Öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri akademik başarı durumlarına göre incelendiğinde, akademik başarı durumu“orta ve zayıf olan öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin, akademik başarı durumu ”iyi ve çok iyi“ olan öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 5. Öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri annenin öğrenim durumuna göre incelendiğinde, anneleri ”okur yazar olmayan ve okur yazar veya ilkokul mezunu“ olan öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin anneleri ”ortaokul veya lise mezunu olan öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. 6. Öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri babanın öğrenim durumuna göre incelendiğinde, babalan“okur yazar olmayan, okur yazar veya ilkokul mezunu ve ortaokul mezunu”olan öğrencilerle babalan“lise ve üniversite mezunu”olan öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri arasında, babalarının öğrenim düzeyi yüksek olan öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 7. Yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim birimine göre öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri karşılaştırıldığında, yaşamının çoğunu köyde geçiren öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin, yaşamlarının çoğunu büyük şehirde geçiren öğrencilerden önemli düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS THE RESEARCH OF THE LEVELS OF LEARNED HELPLESSNESS OF STUDENT'S AT PRIMARY SCHOOL İN TERMS OF SOME VARIABLES İ. Halil HAYALİO?LU Supervisor : Ass.Prof. Şükrü DÜZGÜN 2001 -PAGE: 75 Jury : Ass.Prof. Şükrü DÜZGÜN Ass.Prof.M.Zeki ILGAR Ass.Prof.Lütfü SEZEN In the study which was performed by the reseacher; the levels of learned helplessness of students at primary school were researched in terms of variables, and in the light of the found information: 1. According to sex, the levels of learned helplessness of students were researched and the levels of learned helplessness of male students were found higher than the female students. 2. When findings were examined, it was proved that the levels of learned helplessness of students showed no difference according to their ages. 3. It was found that the levels of learned helplessness of students who have been attending boarding school was proved to be higher than the other students who have been studying at other state schools. 4. The levels of learned helplessness of students whose levels of academic succes are 'low and average' were found to be higher than the levels of learned helplessness of students whose levels of academic succes are 'good and very good.' 5. When the levels of learned helplessness of students were looked into in terms of parents'level of education, it was obserwed that the levels of learned helplessness of students have been reduced as long as parents'level of education gets higher. 6. The levels of learned helplessness of students who have spent must of their life in the village were proved to be in large scale than the levels of learned helplessness of students who have spent most of their life in the big cities.