Turizm coğrafyası açısından bir inceleme: Kümbet yaylası
A Study from the viewpoint of tourism georgraphy Kümbet plateau
  1. Tez No: 109212
  2. Yazar: NEŞET BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma alanı olan Kümbet Yaylası, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alır. idari bakımdan bağlı olduğu Dereli ilçesine 26 km, Giresun kentine 58 km. mesafedeki araştırma sahası, Doğu Karadeniz dağlarının kuzey sıraları üzerinde yer almaktadır. Araştırma sahası, doğal ve beşeri özellikler bakımından zenginlik ve çeşitlilik gösteren bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle yöre her yaz yaklaşık 40000'den fazla kişi tarafından turistik amaçlarla ziyaret edilmektedir. Fakat yörede gerçekleşen bu turizm faaliyetleri son zamanlarda inşa edilmiş sayfiye evleri ve piknik alanlarında oluşan kirlilik gibi bazı çevresel sorunlara neden olmuştur. Araştırmada yörenin fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafyası incelenmiş ve yörede gerçekleşen turizm faaliyetlerinin özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmamızın sonuç bölümünde, yöredeki problemlere değinilmiş ve bunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kümbet Plateau, which constitutes our research area, is located in the Eastern Black Sea part of the Black Sea Region. The research area, which belongs to Dereli town of the city of Giresun in terms of administration, is 26 kilometers far from Dereli and 58 kilometers from Giresun. It is situated on the northern lines of the Eastern Black Sea Mountains. The research area that exhibits richness and diversity in terms of the human and natural features has great potentials. Therefore, it has been visited by more than 40 000 people for touristic purposes every summer. These touristic activities have caused some environmental problems such as destruction of the nature by recently built summer houses, and pollution at the picnic areas. In our study, physical, human and economic geography of the research area have been searched, and touristic activities occurring in the area has been examined. As a result of our research, the problems have been explained and some suggestions to solve them have been offered.