Manzara mecmuası, inceleme, fihrist, seçme metinler
Manzara mecmuası-analiysis, index, selected texts
- Tez No: 109219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada 1303 yılında İstanbul'da yayınlanan Manzara Mecmuası çeşitli açılardan incelenmiştir. Onbeş günde bir çıkan mecmua halkı aydınlatmak maksatlıyla çıkmıştır. Yaptığımı/ çalışma dört bölümden oluşmakladır, (üriş bölümünde mecmuanın kimlik bilgileri verilmiştir. Birinci Bölümde Manzara Mccmııasfıım kültür hayatımızdaki yeri ve şekil özellikleri, muhtevası, yazar kadrosu ele alınmıştır. İkinci bölümde 1300-1305 yılları arasında çıkan mecmuaların isimleri yer alır. Üçüncü bölümde mecmuadaki yazar ve konu adlarına göre alfabetik fihristten oluşur. Dördüncü bölümde ise metinlerden seçmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we have examined the "Manzara Mecmua puplished in 1303 in Istanbul. The bimonthly Mecmua wen puplished to enlighten the puplic. Our Study consist of lour pails. In the introduction part we have tired of give the characteristic of it in the first part, it's importance in our cultural life, format, contents and authors are examined. In the second part involves the names of the mecmua puplished between the years 1300 and 1305. The third part has the names of the authors and the subjects in the alphabetic order, The fourth part we have tired to make a. selection from the texts.