Türkiye'de güzel sanatlar eğitimi bölümlerindeki ve güzel sanatlar liselerindeki öğretim elemanlarının ve öğretmenlerin, müzik eğitimcisinin yetiştirilmesine dair görüş ve düşüncelerinin incelenmesi
An Examination of the thought of the faculty in fine art education departmant and the teachers in fine art art high school about students training in Turkey
  1. Tez No: 109218
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. GÜRSAN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİNDEKİ VE GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDEKİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ VE ÖĞRETMENLERİN MÜZİK EĞİTİMCİSİNİN YETİŞTİRİLMESİNE DAİR GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİN İNCELENMESİ Barış DEMİRCİ Danışman: Yrd.Doç.Dr. A. Gürsan SARAÇ 2001: Sayfa: 10g JürhYrd.Doç.Dr. A.Gürsan SARAÇ :Prof.Dr. Babek KURBANOV :Doç.Dr. Ilgar İMAMVERDİYEV Bu araştırmada,“Türkiye'de Güzel Sanatlar Eğitim bölümleri ile Güzel Sanatlar Liselerindeki Öğretim Elemanlarının ve Öğretmenlerin, Müzik Eğitimcisinin Yetiştirilmesine Dair Görüş ve Düşüncelerin İncelenmesi”, müzik eğitimcisinin yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunlar problem cümlesi olarak ele alınmış olup; idari yapı, dersler, çalgılar, öğretim programları, konser etkinlikleri, öğretmenlik mesleği alt başlıklarında öğretim elemanları ve müzik öğretmenlerinin görüş ve düşünceleri ele alınmıştır. Araştırmada, genel olarak var olan durumun saptanması amacıyla“betimsel yöntem”kullanılmış; veriler, öğretim elemanları ve müzik öğretmenlerine göre uygulanan anketler sonucu ile elde edilmiştir. Yapılan araştırmada, Türkiye'de müzik eğitimcisinin yetiştirilmesine dair görüş ve düşünceler genel olarak“orta düzeyde ve orta düzeyin üstünde”olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, müzik eğitimcisinin yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunların“Büyük Ölçüde”nasıl çözüleceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS AN EXAMINATION OF THE THOUGHT OF THE FACULTY IN FINE ART EDUCATION DEPARTMENT AND THE TEACHERS IN FINE ART HIGH SCHOOL ABOUT STUDENTS TRAINING IN TURKEY Barış DEMİRCİ Supervisor:Assist. Prof.Dr. A.Gürsan SARAÇ 2001 -Page: W S Jury:Assistant Prof.Dr. A.Gürsan SARAÇ :Prof.Dr. Babek KURBANOV :Doç.Dr. Ilgar İMAMVERDİYEV In this study, what academic personnel and teachers at the departments of Fine Arts Teaching and high schools think about the music teacher's being educated, the problems during the music teacher's being educated, and, in the titles of the administrative structure, lessons, instruments, teaching programmes, concert activities, the profession of teaching, the views and thoughts of music teachers have been taken up. In the study, in order to determine the situation which is available in general,“descriptive method”has been used and data has been taken up by means of the results of surverys applied in respect of academic personnel and music teachers. In the study carried out, the middle level" and, as a result, it has been suggested how the problems about the music teacher's being educated will be solved to the large extent.