Urartu Krallığı'nın yerleşim birimleri ışığında yayılımı
The Expansion of Urartian Kingdom in the lighy of the settlements
- Tez No: 109220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ URARTU KRALLIĞI'NIN YERLEŞİM BİRİMLERİ IŞIĞINDA YAYILIMI Atila TÛRKER Danışman: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU 2001 - SAYFA: 124+XI Jüri: Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU Urartu araştırmaları 19. yüzyılın başlarına dek uzanmaktadır. Ancak bu uzun zaman diliminde sadece otuz kadar merkezde kazı çalışmalarının yapılmış olması ve diğer merkezlerin yüzey araştırmaları ile tespit edilmesi, Urartu ile ilgili verilerin de yetersiz kalması sonucunu doğurmuştur. Bu doğrultudaki eksikliği gidermek için yapılan bu çalışmada dörtyüze yakın Urartu buluntu merkezi incelenmiş, bunların yayılım alanları ve kronolojileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna göre, Urartu buluntularının Van merkez bölgede yoğunlaştığı ve bir yelpaze gibi açılarak kabaca kuzeyde Sevan Gölü- Güney Kafkaslar'a, doğuda Kuzeybatı İran içlerine, batıda Fırat'ın çizdiği kavise ve güneyde Doğu Toroslar'ın güneyindeki Rovanduz Ovası- Kuzey Irak'a dek yayıldığı izlenmiştir. Kronolojilerine bakıldığında ise özellikle M.Ö. 9. yüzyıldan M.Ö. 7. yüzyılın ikinci yansına kadar geçen sürede geleneksel bir anlayışla yukarıda çerçevesi çizilen bölgede aktif oldukları anlaşılmaktadır. Bu bölgede izlenen Urartu kültür izlerinin çoğunlukla kale ve sivil yerleşimler olduğu, bunları yazıt, kaya işçilikleri, sulama yapılan ve ölü gömütlerinin izlediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE EXPANSION OF URARTIAN KINGDOM IN THE LIGHT OF THE SETTLEMENTS Atila TÜRKER Supervisor: Asc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANOGLU 2001 -PAGE: 124+XI Jury: Asc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANOGLU Modern Urartian research started in to the beginning of the 19th century. Since this time only 30 excavations have been made. Other centers have had survey researches. This is the* reason for our present insufficient Urartian data. To meet this need I have examined 400 Urartu ruin centers, settlement areas and their chronology. According to this research, I confirm most Urartu ruins are in the Van province and also they are found in a longer region stretching from the Sevan lake - South of Cauasia in the north, Northwest Iran in the east, South of the Toros expanding up to Northern Iraq - Rovanduz Plain in the south and Euphrates Valley located in western border. Especially in the between 9th century B.C. - second half of 7th century B.C. the Urartians were active in this area. The Urartian ruins include castle residence, settlements, irrigation structures and graves. Most of them are Castle and settlement.