Necip Fazıl Kısakürek'te tenkit
Critsm Necip Fazıl Kısakürek
- Tez No: 109223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NECİP FAZIL KISAKÜREK'TE TENKİT Murat ERTAŞ Danışman: Yard. Doç. Dr. Erdoğan Erbay 2001-Sayfa: 262 Jüri : Yard. Doç. Dr. Erdoğan Erbay Bu çalışmanın konusu, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinde ve yazılarında fikir, sanat ve edebiyat dünyasına dair geçen tenkitlerini bir araya toplamaktır. Necip Fazıl, tenkit yazılarında edebî türler, şahsiyetler, dönemler; dil,Türk basını, cemiyet, aydın tipi, kültür ve Batı edebiyatı ile orijinal tespitlerde bulunmuştur. Çalışma 14 bölümden oluşmuştur. Çalışmada, Necip Fazıl Kısakürek'in tenkitinin mahiyetleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde Necip Fazıl ve onun tenkitleri hakkında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS CRITISM IN NECİP FAZIL KISAKÜREK Murat ERTAŞ Supervisor: Yard. Doç. Dr. Erdoğan Erbay 2001-PAGE: 262 Jury : Yard. Doç. Dr. Erdoğan Erbay |5.Qfc-&r.-.. Mekmat.xscjs^ K- The topic of this study is to come together critisms about idea, art and literature world which explain in poets and writings of Necip Fazıl Kısakürek who is one of the most important names of the Turkish literature. Necip Fazıl had done original stabilizations about literary species, personallities, period of times, language, Turkish press, society, type of clear person, west literature and culture in his critism writings. This study had composed of 14 chapter. In the study reality of the critism had been explained. At the end of the study a appraise had been done about Necip Fazıl and his critism.