Mehmet Çınarlı'nın 'sanat ve edebiyat yazıları'
Mehmet Çınarlı's writings on arts and literature
  1. Tez No: 109232
  2. Yazar: MURAT KACIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Hisar dergisini kurucularından ve en önemli yazarlarından biridir. Hisar dergisinde ve başka dergilerde çok sayıda yazısı ve şiirleri yayımlanmıştır. Ayrıca nesir ve şiir kitapları vardır. Çınarlı, yazılarında Hisar sanatçılarının bir bakıma sözcüsü olmuştur. Yazılarıyla Türk şiirinin ve Türk sanatının köklerine bağlı kalarak yenileşmesini savunmuştur. Biz bu çalışmamızla onun, başta Hisar dergisi olmk üzere çeşitli sanat dergilerinde çıkmış edebiyat ve sanat yazılarını bir araya getirdik. Ayrıca Çınarlı' run hayatını, eserlerini, dergilerde çıkan yazılarının listesini ve hakkında yazılmış yazı ve eserleri liste halinde çalışmamıza ekledik. Çalışmamızın Mehmet Çınarlı hakkında araştırma yapacaklara faydalı olacağını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
is one of the founders and the most important writers of the journal of Hisar. He has a lot of writings and poems published in Hisar and other journals. He has also produced books in prose and verse. Çınarlı, in a sense, appears to be the spokesman of the writers of Hisar. In his writings, he has defended the view that Turkish poetry and are to be renewed without losing it's ties to its origins and roots. In our study, we have collected his writings on arts and literature which have appeared in a variety of arts journals, especially in Hisar. We have also included a list of his works, his biography and his writings appearing in the journals. We do hope that this study will be of grest use to those who may or will, study on Mehmet Çınarlı.