Küreselleşme ve reorganizasyon ihtiyacı Erzurum Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş.'de bir uygulama
Need of reorganization and globalization a practice in Erzurum Aşkale Cement Industry Commercial Joint Stock Company
- Tez No: 109233
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜRESELLEŞME VE REORGANİZASYON İHTİYACI ERZURUM AŞKALE ÇİMENTO SANAYİ T.A.Ş.'DE BİR UYGULAMA Yasemin ŞIĞVA Danışman : Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2001- SAYFA: 183 Jüri : Prof.Dr.Nurullah GENÇ İktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel alanlardaki bazı ortak değerlerin yerel ve milli sınırları aşarak dünya çapında yayılmasını ifade eden küreselleşme olgusu, yüzyılımızın son çeyreğine damgasını vurmuş bir süreç olup halen devam etmektedir. Bu süreç bütün ülkeleri ve özellikle de işletmeleri; işletme fonksiyonlarından üretim, finansman, pazarlama, personel, ar-ge; yönetim fonksiyonlarından planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarını büyük ölçüde etkilemektedir. İşletmelerin içine girdikleri bu yoğun değişim ortamında küreselleşmenin sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanabilmeleri, tehditleri aza indirebilmeleri ve varlıklarını devam ettirebilmeleri için yetersiz kalan organizasyon yapılarını yeniden düzenlemek, en etkili hale getirebilmek için reorganizasyona gitmeleri bir zorunluluk olmaktadır. Amacımız küreselleşmenin etkilerini kuramsal olarak ortaya koymak, bu sürecin fırsatlarından yararlanabilmek ve tehditlerini en aza indirebilmek için yapılması gerekenleri belirlemektir. Küreselleşme sürecinin etkileri kuramsal olarak ortaya konmuştur. Kurumsal olarak ortaya konan varsayımlar Erzurum Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş.'de yapılan bir anket çalışması ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda küreselleşmenin işletmeyi çeşitli derecelerde etkilediği görülmüştür. Sonuçlar ortaya konulduktan sonra bu süreç içerisinde işletmelerin başarılı olabilmeleri için yapmaları gerekenler hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS NEED OF REORGANIZATION AND GLOBALIZATION A PRACTICE IN ERZURUM AŞKALE CEMENT INDURSTRY COMMERCIAL JOINT STOCK COMPANY Yasemin ŞI?VA Supervisor : Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2001 -PAGE: 183 Jury : Prof.Dr.Nurullah GENÇ Globalization phenomenon which expresses the spread of several economical, political, social, and cultural values, is a process that characterizes our century and it has still been continuing. This process affects countries and organizations in terms of production, finance, marketing, personnel, recearch and development, planning, organizing, directing, coordination and control. Organizations, in order to benefit from opportunities that globalization provide, in order to reduce the threats and survive, have to redevign their organizational structures. In this way, reorganization is an ineviteble necessity for them. Our aim is to find out the effects of globalization theoretically and to determine what should be one in order to benefit from the opportunities of this porcess and reduce the threats. The effect of globalization were fonud out theretically. Found hypothesis were then tested with a questionnoire applied in Erzurum Aşkale Cement Industry. As a cunclusion we found that globalization affects the organization in various levels. At the end we provided several suggestions for organizations to use to be successfull in this process.