Dünyadaki yeni eğilimler ışığında Türkiye'de yerel yönetimler reformu
Reform of local governments in Turkey with the considiration of main trends and developments in the world
  1. Tez No: 117792
  2. Yazar: MUSTAFA CEM TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
219 ÖZET Yerel yönetimler son yıllarda reform veya yeniden yapılanma süreçlerinden geçmektedir. Bu süreç yerel yönetim reformlarının genel kamu sektörü reformları ile ilişki içerisinde bulunduğu bir konteks içinde ele alınmalıdır. Bu ilişki ortamında, yerel yönetim reformlarının ekonomi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile ilgili eğilim ve gelişmelerden etkilendiği görülmektedir. Buna ilave olarak uluslararası gelişme ve eğilimlerin de yerel yönetim reformlarını etkilediği görülmektedir. Bu noktada hangi eğilim veya gelişmenin daha önemli olduğunu söylemek oldukça zordur. Bu durum, ülkeden ülkeye değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle burada bütün eğilim ve gelişmeleri ele almakta fayda vardır. Yerel katılmalı yönetim ve sistem kapasitesi kavramlarının son yıllarda yerel yönetimler kavramının değişen karakterinin bir göstergesi olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Kurumsal değişimler konusunda dünyada yaşanan son gelişmelere baktığımızda kurumsal değişmelerin karakterinin aşağıdan yukarıya deneysel öğrenme yönüne doğru değiştiğini kolaylıkla görürüz. Bu değişim, ülkelerin özel ihtiyaç ve hassasiyetlerinin yansıtılabildiği bir ortam yaratır. Bu noktadan bakılarak hazırlanan tezde aşağıdan yukarıya öğrenme reform stratejisi önerilmiştir. Yerel yönetimlerde reform konusunda büyükşehir belediye başkanlarına hazırlanarak gönderilen ve uygulanan anket aşağıdan yukarıya öğrenme reform modelinin Türkiye için uygun bir model olduğunu göstermiştir.220 Dünyadaki reform stratejilerindeki değişimler ve yerel yönetimlerde reformu etkileyen bütün eğilim ve gelişmeler Türkiye'de gelecekte yapılacak yerel yönetimler reformunda göz önüne alınabilmelidir. Özellikle aşağıdan yukarıya öğrenme stratejisi gelecekte hayata geçirilebilmelidir.
Özet (Çeviri)
221 ABSTRACT Local Governments have been passing through the process of reform or reorganization for last years. This process should be considired in a context in where local government reforms and general public sector reforms have relationship. In this relationship context, local government reforms have being affected by the trends and developments in economy, political science and public administration. Furthermore international trends and developments affect the local government reforms. It is hard to say that which trend or development is more important. It may vary from country to country. For that reason all trends and developments should be considired. The concept of system capacity and local governance have showed changing character of local government for last years. the If we look at the latest developments in institutional change, we can easily see the changing character of institutional change through bottom-up experimental learning. This provides an environment in where countries special needs and sensitivities could be reflected. From this point of view in the thesis it is offfered a reform strategy of bottom-up experimental learning. An inquiry which was prepared and sent to metropolitan majors in Turkey, has showed that a reform model of bottom-up experimental learning is convenient for Turkey All trends and developments in the world about reforming local governments and changes in reform strategies should be considired in Turkish local government reforms in the future. Especially the new experimental bottom-up learning strategy should be realised in near future.