Pasinler ilçesinde süt üretimi ve pazarlaması üzerine bir saha araştırması
A field research related with production and marketing activities of milk in Pasinler
  1. Tez No: 109234
  2. Yazar: AHMET İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PASİNLER İLÇESİNDE SÜT ÜRETİMİ VE PAZARLAMASI ÜZERİNE BİR SAHA ARAŞTIRMASI Ahmet İBİŞ Danışman: Prof.Dr.Recai ÇINAR 2001 -SAYFA: 94 JürhProf. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yard. Doç. Dr. Fatma GÜNDOĞDU Genel anlamda pazarlama; kişilerin ve örgütlerin amaçlarına uygun biçimde değişimi sağlamak üzere, malların, hizmetlerin ve fikirlerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve satış çabalarının planlanması ve uygulanması sürecidir. Üretim ve pazarlama toplam işletme sisteminin önemli fonksiyonları olup, müşterilere ihtiyaçlarını giderici ürün ve hizmetleri sağlamayı hedefler. Bir ürünün faydası, büyük ölçüde pazarlama faaliyetleri ile yaratılmaktadır. Üretim ve pazarlama ikisi bir arada; şekil, yer, zaman, bilgi (enformasyon) ve mülkiyet faydası sağlar. Pazarlama üreticilere, üretim süreci ve ürün ile ilgili standartlar getirip, kalite taleplerinde bulunarak, onları pazarlanabilir ürünler üretecek hale getirir. Tüketicilere de sınırlı bütçeleri çerçevesinde iyi ve kötü ürünler arasında ayrım yapma becerisini kazandırır Modern pazarlama anlayışının gerçekleştirilmesi için, imalatçı ve/veya satıcılar, aracı ve son alıcılara olduğu kadar, kendi tedarik kaynaklarına da (örneğin, süt imalatçılarının, süt toplarken üreticilere) modern pazarlama anlayışı ile yaklaşmalı, onların ücret ve haklarını, emeklerinin tam karşılıklarını vermelidirler. Aksi halde, hiçbir işletmenin hedef pazarlara, tatmin edici ve kaliteli bir ürün sunmaları mümkün olmayacak ve üretim artışı da gerçekleşmeyecektir Rasyonel bir pazarlama sistemi kurabilmek için, pazarlamada ki mevcut problemler tespit edilmeli, problemin çözümü için gerekli bilgiler doğru olarak toplanmalı ve toplanan bilgiler, mevcut probleme göre analiz edilip, doğru çözüme ulaşılmalıdır. Bu çerçeve içerisinde Tarımsal Pazarlama bünyesinde bulunan Süt Üretimi ve Pazarlamasındaki mevcut sorunları ele almış bulunuyoruz. Tarımsal bir ürün olan süt'ün Pasinler ilçesindeki üretimi ve pazarlaması ile mevcut sorunların tespiti, üretimde en uygun yer ve metodun seçimi, girdilerin düşük maliyet ile sağlanması, ürünün miktar ve standardizasyonunun tespiti, en ekonomik pazarlama kanallarından geçirilerek, en cazip fiyştla tüketiciye ulaştırılması ve diğer pazarlama fonksiyonları yerine getirilirken karşılaşılan problemler belirlenerek, analiz edilmiş ve çözüm önerileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A FIELD RESEARCH RELATED WITH PRODUCTION AND MARKETING ACTIVITIES OF MILK IN PASİNLER Ahmet İBİŞ Supervisor: Prof. Dr. Recai Çınar 2001 -Page: 94 Jury: Prof. Dr. Recai Çınar Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yard. Doç. Dr. Fatma GÜNDO?DU Marketing, in a general sense, is the process of the creation of ideas, delivering, planning and applying of the sale efforts to provide the change of the people and organization by conveniencing to their aims. Production and marketing are important functions of the total management system and target the achievement of the products and services which satisfy consumer needs. The utility of a product can be created mainly through marketing activities. Both of marketing and production ensure form, place, time, information, and propriotorship utility. Marketing equips the producers with the standards related with the product and production process by demanding quality, so that they can produce marketable products. It also supplies them ability to distinguish the good and bad products in their limited budget. To realize the modern marketing comprehension, the manufacturer and/or sellers should approach with modern marketing comprehension to the intermediators and retailers and also their own source ( such as, from milk manufacturers to producers while they collect milk) and give the equivalence of their wage, right, labor. Otherwise, none of the enterpreneurship can not submit qualified and satisfying product to the targeted markets, and an increase in production can not be realized. in order to set up a rational marketing system, there should be determined the existing problems, collected the necesarry informations rightly to solve the problem and those collected informations should be analyzed according to the existing problem and there should be reached the right solution. In this framework, we deal with“Milk Production and Marketing”and its problems as an example in agricultural marketing. The problems are analyzed with some solution proposals which faced while determining the existing problems related with the milk production and marketing in Pasinler, choosing the most consistent place and method in production, ensuring the inputs with the lowest cost, determining the amount and standardization of the product by distributing from the most economic market channels, transmitting the product to the consumers with an optimal price, and carrying out the other marketing functions.