Gayret dergisi: Fihrist ve metinler
Gayret journal: Index and texts
- Tez No: 109236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Gayret Dergisi Tanzimat ve Serveti Fünun arasındaki döneme aittir. Mecmua 33 sayı olarak 1886-1887 yıllan arasında çıkmıştır. Mecmuanın başyazarı Menemenlizâde Tahir'dir. Mecmua dönemin önemli sanat yazarları tarafından destek görmüştür. Mecmua edebi polemiklere girmemiştir. Mecmua Fransız edebiyatından şiir ve hikaye tercümelerini de ihtiva etmektedir. Çalışmamızda kısa bir giriş bölümünden sonra mecmuadaki mevcut yazılan günümüz alfabesine çevirdik. Yazar ve konu başlıklarına göre bir fihrist çalışmamıza ekledik. Çalışmanın edebiyat alanında araştırma yapacaklara faydalı olacağı umudunu taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
The Gayret Journal, the subject of my master thesis, belongs to the period of betwen Tanzimat and Servet-i Flinun. The journal woos issued form 1886 to 1887 in 33 volumes. The journal was issued by Menemenlizade Tahir, the chief author of the journal. It was also enriched by the writings of the notable men of arts of the period. The journal didn't give place to the literary polemics. However, it included translations, poems and stories form French literature. We, in our study, translated the writings in the journal into today's language after a brief introduction, we included ail of the writings without excluding any of them. we prepared an index according to the names of authors and titles of subjects, we are of the opinion that our study will be of use to the researchers of literature.