Agehi Divanı (Ta'vizül-Aşıkin)'nin dil özellikleri (ses ve şekil bilgisi)
Linguistic features of agehi Divan (Ta'vizü'l-Aşikin) (Phonetic and morphological features)
- Tez No: 109237
- Danışmanlar: PROF. DR. EFRASİYAP GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÂGEHÎ DİVANI ( Ta'vizü'l-âşıkîn)'NIN DİL ÖZELLİKLERİ (SES VE ŞEKİL BİLGİSİ) Feridun TEKİN Danışman: Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ 2001 -SAYFA: 257 Jüri : Prof.Dr. Efrasiyab GEMALMAZ Bu çalışmada Âgehî divanı (Ta'vizü'l-âşıkîn) ses ve şekil bilgisi açısından incelenmiştir. Çalışmamız aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:“Giriş”bölümünde Âgehî'nin yaşadığı devrin genel özellikleri, şairin hayatı, sanatı, eserleri ve inceleme konumuz olan Ta'vizü'l-âşıkîn“ divanı hakkında çeşitli bilgiler verilerek eserin yazım özellikleri üzerinde durulmuştur. ”Ses Bilgisi“ adlı ikinci bölümde divanın ünlü ve ünsüzler sistemi, ünlü ve ünsüz uyumları, ses değişmeleri incelenmiştir. ”Şekil Bilgisi“ adlı üçüncü bölümde eserin morfololik özelliklerine değinilmiştir. ”Sonuç" bölümünde çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkatlere sunulmuştur. Çalışmamızın sonunda incelememize esas olarak divandan seçmiş olduğumuz gazellerin çevriyazıh metni; sözlük, ses ve şekil bilgisi dizini, kaynakça ve orijinal metin verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS LINGUISTIC FEATURES OF AGEHİ DİVAN (TA'VİZÜ'L-AŞIKİN) (PHONETIC AND MORPHOLOGICAL FEATURES) Feridun TEKİN Supervisor: Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ 2001- Page: 257 Jury : Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ In this study we studied the Agehi divan in terms of phonetic and morphological features. This study consists of the following chapters: The introductory chapter gives information about the general features of Agehi's era, the poet's life, his art, his works and the spelling features of“Ta'vizü'l- aşıkin”. The second chapter titled“phonetic characteristics”is about the vowel and consonant system, the vowel and consonant harmony and the sound variations. The morphologic features are handled with in the third chapter. The results are shown in the conclusion. At the end of our study, the translated text of the selected lyric poems, vocabulary, phonetic and morphological characteristics index, bibliography and the original text are given.