Bilgisayar ahlakı ve Atatürk Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir uygulama
Computer ethics and a practice on students of Atatürk University
  1. Tez No: 109235
  2. Yazar: NESLİHAN LELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR AHLAKI VE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Neslihan LELOĞLU Danışman: Sibkat KAÇTIOĞLU 2001- SAYFA:94 Jüri : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU Bilgi çağı adı verilen son yüzyılda, bilişim dünyasındaki gelişim beraberinde yeni sorunlar ve suçlar getirmiştir. Bu konuda toplum bilincinin oluşturulmasında en önemli görev bilgisayar uzmanları, hukukçulara ve eğitimcilere düşmektedir. Yapılan araştırmada, bu yeni yapı ile birlikte gelişen bilgisayar ahlakı konusu önce teorik açıdan incelenmiştir. Daha sonra da bu teorik ilkelerin uygulamada ne ölçüde gerçekleştiği araştırılmıştır. Yapılan anket sonucu yüksek öğrenim gören öğrencilerin, bilgisayar konusunda çok yetkin olmamalarına rağmen bilgisayar suçlan ve bilgisayar ahlakı konusunda oldukça duyarlı davrandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS COMPUTER ETHICS AND A PRACTICE ON STUDENTS OF ATATÜRK UNIVERSITY Neslihan LELO?LU Supervisor: Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 2001- PAGE:94 Jury: Prof. Dr. Sirkat KAÇTIO?LU In the last century which is called as the Information Age, developments in the field of information have brought new problems and crimes. Establishing the consciousness of society mostly depends on computer specialists, jurists, and educators. In this study, first the subject of computer ethics which has developed with this new structure was analyzed theroticalry. Then, we tried to find out to which extent those principles were applied in practice. As a result of applied questionnaire, it was concluded that although university students are not so much qualified in the field of computers, they are very sensitive towards computer ethics and computer crimes. MKOMANTASYON MBUCEZt