Antakya yöresindeki turistik işletmelerin satış geliştirme problemleri ve çozüm yolları
Promotional problems of touristic establishment and solution of those problems in Antakya
- Tez No: 109238
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTAKYA YÖRESİNDEKİ TURİSTİK İŞLETMELERİN SATIŞ GELİŞTİRME PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI Hakan AKYURT ı Danışman : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ 2001- Sayfa : 64 Jüri : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Cevat GERNİ Bu tezin amacı, turistik işletmelerde halen uygulanmakta olan satış geliştirme faaliyetlerim araştırmaktır. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası turizm piyasasında rekabet ortamı oldukça serttir, bu sebeple etkin pazarlama stratejileri belirlenip uygulanması gerekmektedir. Tezin birinci bölümünde; pazarlama çabasını etkileyen ürün, fiyatlandırma, dağıtım kanalları, satış geliştirme gibi faktörlerden söz edilmiştir. Farklı turistik ürünlerin varlığı, potansiyel talebin belirlenmesini ve pazarın bölümlendirmesini gerektirir. Pazar bölümlenmesinin belirlenmesi, pazarlama stratejisinin temelini oluşturur. Turistik işletmelerde satış geliştirme uygulamalarının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Turistik işletmeleri tanıtma ve pazarlaması bütünüyle bir metot ve bu metoda ilişkin yöntemler uygulamasıdır. Antakya yöresindeki turistik işletmeler için, satış çabalarına katkıda bulunmak, doğru ve objektif haber yaymak, kamuoyunu lehteetkilemek amacı ile gerçekleştirilen tanıtma çalışmalarının önemli halkaları olan, satış geliştirme-reklam-halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliği üzerinde tezin ikinci bölümünde durulmuştur. Turistik işletmelerin satış uygulamaları; konuya makro açısından baktığımızda, uzun dönemde ülke turizmine olan talebi genişletmek, dış pazarlarda ülke hakkında olumlu imajı yaratarak yanlış düşünce ve önyargıların değiştirilmesine çalışmak. Mikro açıdan baktığımızda, talebi teşvik etmek, pazar payını arttırmak, rekabet üstünlüğü sağlamak için gerçekleştirilen satış geliştirme uygulamalarının, işletme faaliyetleri üzerindeki etkisini inceleyen tezin uygulaması Antakya yöresindeki turistik işletmeler kapsamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTERS THESIS PROMOTIONAL PROBLEMS OF TOURISTIC ESTABLISHMENTS AND SOLUTION OF THOSE PROBLEMS IN ANTAKYA Hakan AKYURT Supervisor : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ 2001 - PAGE : 64 Jury : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Cevat GERNİ The purpose of this thesis is to investigate the sales development activities practiced at present. The competition in both national and international tourism market is quite tough; therefore it is necessary to determine and implement effective marketing strategies. In the first part of the thesis; the most important element of marketing strategy; producing pricing, distribution channels, sales improvement, is explained. The existence of different touristic products necessitates the determination of potential demand and dividing of the market. Determination of market divisions forms basics of marketing strategies. In touristic establishments, sales development practices have an important place. Promotion and marketing of touristic establishments is completely a method and practice of this method.VII In the second part of the thesis, the effectiveness of sales development- advertising-public relation activities, which are the important elements of promotion carried out to support sales efforts, to give correct and objective news and impress to public, is discussed in Antakya. Sales development practices in touristic establishments is in in macro view; to increase the demand for the country's tourism, to create a positive image in foreign markets for the country and to change the wrong ideas and prejudices. In micro view, to encourage demand, increase the market-share, to achieve competition advantage. All these practices aim at developing sales and this thesis, in investigating the effect of sales development practices on the establishments activities, covers in practice the touristic establishments in Antakya.