Bertrand Russell'in ahlak felsefesi
Bertrand Russell's moral philosophy
  1. Tez No: 109240
  2. Yazar: OSMAN ELMALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. ÖMER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BERTRAND RUSSELL'IN AHLAK FELSEFESİ Osman ELMALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN 2001 - SAYFA: 149 Jüri: Yrd. Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN Yirminci yüzyılın önemli filozoflarından olan Bertrand Russell, birçok konuda eserler yazmış olan bir düşünürdür. Ancak kendisini dünya çapında üne kavuşturan, onun ahlakla ilgili görüşleri olmuştur. Russell, insanları mutsuz ettiği gerekçesiyle, geleneksel ahlaka karşı çıkmış, bununla birlikte farklı görüşler ortaya koymuştur. Russell'ın ahlak felsefesi, kronolojik olarak ele alındığında, üç dönemde incelenebilir. Bunlardan birincisi ahlaki kavramları sezgiye (intuition) dayalı olarak türettiği intuitionist (sezgici) dönemdir. İkinci döneminde ahlaki prensiplerin duygudan (emotion) türetilebileceğini savunan filozofun son dönemi ahlakı akla (rasyonel), ya da zaman zaman isimlendirdiği şekliyle bilime dayandırdığı dönemdir. Dayandığı temeller açısından ahlak anlayışı yukarıdaki gibi sınırlandırılabilecek olan Russell, aile ahlakı konusunda öne sürdüğü görüşlerden dolayı, yaşadığı dönemde geleneksel ahlak anlayışını savunanlarca, ahlaksızlıkla suçlanmıştır. O, evlilik, boşanma, aile, cinsel ahlak gibi konularda, geleneksel ahlaktan oldukça farklı görüşler ileri sürmektedir. Toplum ahlakıyla ilgili olarak ise, dünya barışını sağlamak, insanların savaşmadan, barış içerisinde yaşayabilmelerini temin için bir takım prensipler ortaya koymaktadır. Teleolojik açıdan ele alındığında ise, Bertrand Russell'ın ahlak anlayışının eudaimonist (muthılukçu) karakterli olduğu görülmektedir. O bir bireyin, bir toplumun veya bir milletin değil, dünyadaki bütün insanların mutlu olmasını sağlamak için görüşler öne sürmüş ve bu konuda yaşamı boyunca çaba harcamıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph. D. THESIS BERTRAM) RUSSELL'S MORAL PHILOSOPHY Osman ELMALI Supervisor: Yrd. Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN 2001 -PAGE: 149 Jury : Yrd. Doç. Dr. H. Ömer ÖZDEN One of the leading philosophers of the 20th century, Bertrand Russell is a thinker writing works in many fields. But his thoughts on morality earned him global fame. Russell opposed to traditional morality and claimed that it brought unhappiness to peaple. Russell's philosophy on morality can be taken into consideration under three periods. The first of these is intuitionist period in which he suggested moral consepts (good, bad etc.) based on intuition. In the second period, he claimed that moral principles could result from emotion, and in the last priod, he based his view of morality on ratio (science). Russell, whose understanding of morality can be classified as mentioned above because of the basis was accused of immorality in his lifetime due to his views on marriage. He proposes quite different views on marriage, divorce, family, sexual morality from traditional morality. As regards social morality, he proposes some principles indicating that people can live in peace without fighting and a universal peace can be established. Viewed from teleological point, it is understood that Bertrand Russell's view of morality is of eudaimonist. He suggested views aiming at the happiness of all people in the world rather than an individual, a society or a nation.