Ergenlik dönemi dini gelişiminde dua
Prayer at the religious development of the adolasenscence term
  1. Tez No: 109245
  2. Yazar: FAHRİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERGENLİK DÖNEMİ DİNİ GELİŞİMİNDE DUA Fahri GÜZEL Danışman : Yrd. Doç. Dr. Faruk KARACA 2001SAYFA:117 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Faruk KARACA Bu araştırma, ergenlik dönemi dini gelişiminde duanın etkisi ile dini ilgi düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için önce konunun teorik zemini hazırlanmış, daha sonra anket tekniği ile 12-21 yaş arası ergenlerin duaya yaklaşımları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bulgular, duanın ergenlik dönemi dini gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu, dua sıklığı, dua konulan, duanın kabulüne olan inanç ile ilgili bulguların demografik değişkenler ve dini ilgi düzeyine göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca elde edilen bulguların, araştırma öncesi ortaya konan hipotezleri büyük oranda destekler nitelikte oldukları görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
ABSRACT Master Thesis PRAYER AT THE RELIGIOUS DEVELOPMENT OF THE ADOLASENSCENCE TERM Fahri GÜZEL Supervisor: Yrd. Doç.Dr. Faruk KARACA 2001 -PAGE 117 Jury : Yrd. Doç. Dr. Faruk KARACA This investigation, has been done to difane effects of the prayer and correlation between prayer and religous relation level. To do this, firstly, the subject was thearetically examined. Then, it has been studied to establish relations to prayer of the adolescents between 12-21 years old. The invations have shown that the prayer density, subjects and blief differed according to the religious relation level. And the prayer has important at the adolescence term. Morever, it has been invations have supported the pre- research hypoteses. m