Takiyye kavramı
- Tez No: 109246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
TAKIYYE KAVRAMI Şerafettin SOFİOĞLU Danışman: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN 2001, Sayfa: 131 Jüri: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN Takiyye en basit anlamıyla zarar gelir korkusuyla (endişesiyle) gerçek inancı gizlemektir. Bu tezimizde İslam tarihi boyunca teorik ve pratik olarak karşılık bulan bir kavram olarak yer alan takiyyenin İslam düşünce tarihi içerisinde nasıl tanımlandığı ve nasıl anlaşıldığı üzerinde durmaya çalıştık. Şia mezhebi içerisinde itikadi bir konu olarak ele alınan bu kavramın Ehl-i Sünnet içindeki yerini izah etmeye gayret ettik. Tezimizin amacı takiyye konusundaki bilgileri biraraya getirip derli toplu bir şekilde sunmaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS TAKIYYA CONCEPTION Şerafettin SOFİO?LU Supervisor: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN 2001, Page: 131 Jury: Doç. Dr. Sayın DALKIRAN In the full sense of the word, Takiyya has disguised truth faith for fear that it causes damage In our thesis, we tried to explain the takiyya which has found response to be theoretical and practical in the history of Islam and, that of how it was described and how it was understood in the history of İslam idea. We endeavoured the concept's place in Ehli-Sünnet, that of was examined to be faith subject. The aim of our thesis is presenting about the knowledge of takiyya and orderly.