Halkın din çerçevesinde beklentileri
The Expectations of people around the religion
- Tez No: 109250
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HALKIN DİN ÇERÇEVESİNDE BEKLENTİLERİ (Erzurum /Oltu Örneklenil) Mustafa MACİT Danışman : Doç.Dr.Niyazi USTA 2001-SAYFA:69 Jüri : Doç. Dr. Niyazi USTA : Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN : Yrd. Doç. Dr. Zeki İŞCAN Bu çalışmamızda, Erzurum/Oltu Örneklemi bağlamında halkın din çerçevesinde oluşan bazı beklentilerim ve beklentiler üzerinde etkili olan faktörleri tespit etmeye çalıştık. Araştırmamız neticesinde şunu gördük; Din önemli bir sosyal kurum olarak toplumla, toplumsal olaylarla ve kurumlarla bir etkileşim içerisinde olmasına binaen diğer sosyo-kültürel şartlarla birlikte insanların beklentileri üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE EXPECTATIONS OF PEOPLE AROUND THE RELIGION (As An Example of Erzurum/Oltu) Mustafa MACİT Supervisor : Doç.Dr. Niyazi USTA 2001-PAGE:69 Jury : Doç.Dr. Niyazi USTA : Doç. Dr. Ali Rafet ÖZKAN : Yrd. Doç. Dr. Zeki İŞCAN In this our exam we have tried to determine some expectations of people around the religion (as an example of Erzurum-Oltu ) and influential factors on this expectations. Conclusion of this exam we saw that,the religion, as a social institution, is in an interaction with society, social phenomenons and other social institutions.Therefore the religion is an influential factor on this expectations of people with other social-cultural factors.