Nesefi'nin Medariku't-Tenzil adlı eserinde hadisin rolü ve hadislerin tahrici
The Role of hadith and its source at Nesefi's book which is called Medariku't-Tenzil
  1. Tez No: 109251
  2. Yazar: RECAİ ÇETRES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YATKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NESEFÎ'NİN“MEDÂRİKU'T-TENZİL”ADLI ESERİNDE HADÎS'İN ROLÜ VE HADÎSLERİNİN TAHRİCİ Recai ÇETRES Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nihat YATKIN 200 1 -Sayfa: 73 +VHI Jüri: Prof.Dr. İbrahim BAYRAKTAR Yrd.Doç.Dr. Mustafa AĞIRMAN Yrd.Doç.Dr. Nihat YATKIN Hz. Peygamber'in söz, fiil ve takrirlerinden oluşan sünnet, Peygamberimiz zama nında ezberlenmiş kısmen de yazılarak ve yaşanarak sonrakilere aktarılmaya çalışılmıştır. Sahabe, büyük bir titizlikle sünnete uymuş hayatlarım sünnete göre tanzim etmiş, sünneti muhafaza edip hiç bir eksikliğe fırsat vermeme çabasıyla kendinden sonraki nesle aktar mıştır. Sahabe asrından uzaklaştıkça Resulullah'a isnad edilen her şeyin sünnet olduğuna aşırı derecede itimad edilmesi, rivayet edilenlerin gerçekliğine fazla dikkat edilmemesi sonucu tefsir, menkıbe, va'z ve irşad türü eser yazan müelliflerin kitaplarında uydurma ve zayıf hadisler yer almıştır. İçinde aşın derecede zayıf ve uydurma hadis bulunan bu tür eserlere itibar edilerek İslâm'ın özünden uzaklaşılmaması için, İslâm alimleri bu eserler deki hadislerin kaynaklarının araştırılarak gün ışığına çıkarılması gerektiğini lüzumlu görmüşlerdir. Geçmişte örnekleri olduğu gibi bugün de tefsir türü olarak yazılan eserlerin ve diğer kitapların hadislerinin tahricinin ve tahkikinin yapıldığını görmekteyiz. Biz de buradan yola çıkarak, H.\TI. asırda Maveraunnehr bölgesinde yetişmiş bü yük alimlerden Ebu'l-Berekât en-Nesefî'nin Medâriku 't-Tenzil isimli tefsirinde hadîsin rolü ve hadîslerinin tahrîcini yapmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE ROLE OF HADITH AND ITS SOURCE AT NESEFI'S BOOK WICH“MEDARİKUT-TENZİL”Recai ÇETRES Supervisor: ViseAssoc.Dr. Nihat YATKIN 2001-Page: 73 + VHi Jury: Prof.Dr. Ibrahim BAYRAKTAR ViseAssoc.Dr. Mustafa A?IRMAN ViseAssoc.Dr. Nihat YATKIN Analysis of the Koran has been one of the hardest and time consuming jobs for the Islamic scholars. In fact, even to this day, whoever they happen to be, the analysis still continues. To be able to understand Islam, one must comprehensively knowledgeable with the Kuran' s analysis and Prophet Mohammed's teachings. This is a necessary step as Prophet Mohammed has lived his life according to the way Allah has commanded him. This process has been followed so that people of Islam have Prophet Mohammed's life as a true life example to base their own lives on. Prophet Mohammed's ways are true and fully correct. Either Islam's enemies or in order to explain Islam people have misinterpreted unintentionally or to help themselves explain/understand people have made additions. These incursions have made it difficult for people to fully understand Prophet Mohammed's true intensions and his way of life. Islamic scholars realizing these complications have made long and strenuous studies to remove these misrepresentations and additions. These incursions have also been analyzed and explained to the mass so they too can see how false they are and to take great care when trying to understand or to explain to others. In contrary to Prophet Mohammed's teachings, all sorts of analysis have been accepted. In hearing or reading these enlightenments and not further scrutinizing them have further compounded the misunderstandings by opening the way to others to write incorrect literature. To counter the weak and incorrect information with respect to the Ko ran's interpretation and Prophet Mohammed's teachings Moslems have a great need for further analysis and research.