Müzikte romantizm ve bestecileri üzerine bir inceleme
A Research on romantism and its composers in music
  1. Tez No: 109252
  2. Yazar: SELMA SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABEK KURBANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MÜZİKTE ROMANTİZM VE BESTECİLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Selma SARAL Danışman: Prof. Dr. Babek KURBANOV 2001 -Sayfa: 61 Jüri : Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. Tamilla KAS I M OVA Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Romantizm, Klasik çağın düzen, uyum, denge, ussallık ve idealleştirme gibi ilkelerine bir başkaldırıdır. Romantik akım, 18. yüzyılın sonlarından 19. yüzyıl sonlarına kadar uzanan dönemde edebiyat, resim, mimarlık gibi sanatların yanısıra müzikte de ifadesini bulur. Aydınlanma çağı ile 18. yüzyıl usçuluğuna ve maddeciliğine bir tepki olarak doğan Romantizm, bireye, öznelliğe, usdışına, düşgücüne, kişisellik ve kendiliğindenliğe yaslanır. Doğal güzelliklere derin bir hayranlık, akla karşı duygunun yüceltilmesi, kahramanların ve olağanüstü kişiliklerin, tutku, coşku ve iç çatışmaları, Romantiklerde rastlanan belirleyici özelliklerdir. Hazırladığımız bu çalışmada, Romantizmin sanatsal açıdan incelenmesi yapılmıştır. Oldukça zengin ifadeli ve hissi bir akım olan Romantizm, bütün sanatları etkilemiştir. Bireyselliğe ve yaratıcılığa önem veren bu akım, özellikle kendisini müzik alanında daha iyi ifade etmiştir. Biçim olarak zenginleşmiş ve yeni türler ortaya çıkmıştır. Enstrüman zenginliği ve armoni güzelliği, virtüöz icracılar, Romantizmin özellikleri arasındadır. Bünyesinde oldukça fazla besteci ve bestecilerin dönemi ifade eden ölümsüz eserleri bu çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, Romantizmin estetik ilkelerinin irdelenmesi, akımın oluşmasıyla çoksesli müziğe olan etkilerinin ve döneme ait eserlerin ifadesinin incelenmesidir. Romantizmin sanatsal estetik özelliklerinin çoksesli müziğin gelişmesinde çok büyük önemi vardır. Çalışmamız bütün bu açılardan Romantizmin incelendiği bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master THESIS A RESEARCH ON ROMANTİSM AND İTS COMPOSERS IN MUSİC Selma SARAL Supervisor : Prof. Dr. Babek KURBANOV 2001- PAGE: 61 Jury : Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. Tamilla KASIMOVA Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Romanticism is a revolt against such principlesof the Age of classicism as the order, harmony, balance, rationalism and idealisation. We see romanticism in music as well as literature, painting, architecture from the late 18 th century to the late 19 th century. Born as a reaction to the Age of Enlightenment and the rationalism and materialism of the 18 th century, Romanticism is based on the individual, subjective, irrational, imagination and the personal and spontanecous. The distinctive qualities we see in romanticism are a deep emotion versus mind, the passion, enthusiasm and inner conflicets of heros and extraordinary persons. In our work, romanticism was analyzed in relation to art. Romanticism, an emotional movement with richnessof expression influenced all arts. This movement, which gave importance to individualism and creativity, expressed itself in the field of music. It was rich in from and new kinds emerged. Among the cheracteristics of romanticism there are the diversity of musical intstruments beauty of harmony and virtuoso performers. An extremely high number of composers and their immortal works expressing the romanticers was analysed. Our purpose in this study is to study the principles of esthetics of romanticism, to examine the effect this movement had on the polyphonic music and the expression of the works belonging to that era. The artistic esthetics of romanticism had great importance in the development of the polyphonic music. Our work is a work in which romanticism is analyzed as regards all these respects.