Küreselleşme sürecinde örgüt liderliği ve kriterleri
Organizational leadership and criterions in globalization process
- Tez No: 109257
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE ÖRGÜT LİDERLİĞİ VE KRİTERLERİ Kaya AĞIN Danışman: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2001- SAYFA: 269 Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Ülkeler arasındaki ekonomik ve sosyal sınırların kalkması, siyasal ilişkilerin yaygınlaşması ve gelişmesini ifade eden küreselleşme, toplumların her alanında önemli değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişikliğin yaşandığı alanlardan biri de, örgüt liderliğidir. Bu çalışmada amacımız, küreselleşme sürecinin örgüt liderliğine olan etkilerini incelemek, küresel düşünce biçimi, lider/yöneticilik becerilerini ve küresel liderlik kriterlerini sunmak ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küreselleşme kavramı, tarihsel gelişimi, dinamikleri ve genel etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde örgütsel liderlik kavramı, türleri ve küreselleşme sürecinin örgüt liderliğine olan etkileri tüm boyutlarıyla ele alınmış ve liderlik kriterleri geniş bir literatür taraması yapılarak, kurumsal olarak ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, kuramsal olarak ortaya konan kriterler, altmış endüstriyel örgütün üst düzey yöneticileri ile yapılan bir anket çalışmasıyla test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda küreselleşmenin, Türk endüstriyel örgüt liderliğine olan etkileri görülmüş, ortaya konan varsayımlar doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D THESIS ORGANIZATIONAL LEADERSHIP AND CRITERIONS IN GLOBALIZATION PROCESS Kaya A?IN Supervisor: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL 2001- PAGE : 269 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Globalization, which means the opening of the economical and social borders, becoming widespread and development of social affairs among the countries have been causing important changes in every feature of the nations. Our aim in this study is to find out the effects of globalization process to organizational leadership, to present the global thinking type and the leadership, managerial skills and global leadership criterions and then to make a research at this direction. Our study consists of three sections. In the first section; globalization concept, historical development, dynamics and general effects have been reported on. In the second section; organizational leadership concept, types and the effects of globalization process to organizational leadership have been studied widely and leadership criterions have been presented theoretically by means of searching from many books. In the third section; theoretically presented criterions have been tested by a questionnaire study made with the top managers of sixty industrial organizations. At the end of the study; the effects to the Turkish industrial organization leadership have been observed and presented assumptions have been confirmed.