Emredici hukuk kuralı-Yedek hukuk kuralı ayrımının İslam Hukuku açısından değerlendirilmesiu
The Distinction of imperative rule and contructive rule in the Islamic Law
  1. Tez No: 109259
  2. Yazar: YASİN KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EMREDİCİ HUKUK KURALI-YEDEK HUKUK KURALI AYRIMININ İSLÂM HUKUKU ACISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Yasin KURBAN Danışman: Doç. Dr. H. İbrahim ACAR 2001-SAYFA: Jüri: Doç. Dr. H. İbrahim ACAR Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Pozitif hukuk doktrininde hukuk kuralları çeşitli açılardan tasniflere tabi tutulmuş ve kişilerin iradelerinin göz önünde bulundurulup bulundurulmayacağına göre emredici hukuk kuralı ve yedek hukuk kuralı olarak iki kısma ayrılmıştır. Emredici kuralların aksi kararlaştınlamazken; yedek kuralların aksi kararlaştırılabil- mektedir. Yapılan bu çalışma İslâm hukuk metodolojisinde böyle bir ayrımın mevcut olup olmadığım ve söz konusu ayrımla elde edilebilecek pratik faydaları tespit etmekten ibarettir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS. THE DISTINCTION OF IMPERATIVE RULE AND CONSTRUCTIVE RULE IN THE ISLAMIC LAW Yasin KURBAN Supervisor: Doç. Dr. H. Ibrahim ACAR 2001-Page: Jury: Doç. Dr. H. Ibrahim ACAR Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ In the doctrine of positive law, the rule of jurisprudence has been subjekted to variety classifiation. And the rule of jurisprudence acording to take into consideration for will of persons or not: has been classified as imperative and constructive rule. The aim of this work is to astablish that the distinction existing in the doctrine of positive law overcome rule of jurisprudence; to involved in the islamic law or not.