Kur'an ışığında iman-iktisat ilişkisi
The relation between belief and economy in holy Quran
- Tez No: 109261
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Günden güne gelişen teknik ve medeniyet insanlara, bir çok rahatlıklar ve kolaylıklar sağlarken bîr takım problemleri de beraberinde getirdi. Eskiye göre daha rahat bir durumda olmasına rağmen, günümüz insanın mutlu olduğunu söylemek mümkün değildir. Sosyal ve ekonomik nedenlerin ortaya çıkardığı bunalımlar, ruhî ve manevî gerginlikler, onu yıpratmakta, huzursuz kılmaktadır. Bu yüzden biz, bu tür problemleri inanç perspektifinde çözmeye ihtiyaç duymaktayız. Kur' an ayetlerinde iman ile ekonomi arasında ilişki vardır. Bu ilişki, insanın bu dünyadaki yaşam tarzı açısından büyük öneme haizdir. Kur'an, dünya yaşamı ve ekonomik faaliyetler ile çelişkileri olmayan bir kitaptır. Bu bağlamda Kur'an, madde- mana, inanç-ekonomi konusunda hiç bir ayırımı kabul etmemektedir. Çünkü Kur'an, bireyin ferdî ve toplumsal bütün faaliyetlerini maddî ve manevî bir bütünlük çerçevesinde tanzim eder.
Özet (Çeviri)
While the daily progress of technology and civilization has brought many comforts and benefits to mankind, it has also produced various problems in its wake. Even though contemporary man is more comfortable in comparison with past ages, it is not possible to claim that he is happier. Mental strain arising from socioeconomic causes, psychological and spiritual stress wear him down and make him restless. Because of this, we are in need for to solve this problem in the light of beliefs perspective. There is a relation between belief and economy in Qur'an's werses. This relation has agreat importance. İt determines the man's life style and it's position in this world. Qur'an is abook which has no contradictions with the world life and economic activities. İn this context Qur'an has bearing every aspect of life without distinction of spiritual-temporal and economy-beliefe. Therefore Qur'an seeks to guide man in all walks of life, spiritual, temporal, individual, and collective.