19. yüzyıl'da Walt Whitman'a yönelik eleştiriler
Critical responses to Walt Whitman in the 19 th Century
- Tez No: 109282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amerikan Edebiyatının önde gelen şahsiyetlerinden Walt Whitman özellikle Romantizmden Realizme geçiş döneminde şairlik kariyeri konusunda önemli bir kişilik olarak karşımıza çıkmakta ve Walt Whitman akademik çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için önemli bir konu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmamızda Walt Whitman' in çağdaşları arasındaki yerini saptamaya çalıştık. Bunun için, yazarın edebi kariyeri ve kişiliği hakkında panoramik bir bakış açısı edinebilmek maksadı ile onun yaşamından zaman zaman biyografik alıntıların yanı sıra Ondokuzuncu yüzyıl eleştirmenlerinin değerlendirmelerine de yer verdik. Whitman' m şiirinin içeriği ile ilgili birtakım kavram ve olgular içebakışçı bir yaklaşımla onun yaşama dair bakış açısı ve felsefesi bağlamında ele alındı; bunun için Whitman' in şiirdeki biçimsel ayrıntılar yerine daha çok tematik unsurlar üzerinde durmayı yeğledik.
Özet (Çeviri)
One of the most prominent literary personalities who bore his mark to the transitional period between romanticism and realism in 19th century American Literature, Walt Whitman still continues to be a significant topic for those who are dealing with academic studies of this kind. In this study we tried to identify him among his contemporaries and put him in the appropriate place. In order to have a panoramic view of his literary carrier and personality we have scattered not only his biographical accounts in to our thesis but some literary assessments written by the critics of 19th century American Literature as well. We tried to consider some means and- modes of his poetry within the context of his view of life and philosophy towards various issues intrinsically. To manage our aim we have analysed his poetry in a thematic approach rather than stylistic one.