The chamber music and the style and the structure in the chamber music works of the contemporary Turkish music composers
Oda müziği ve çağdaş Türk müziği bestecilerinin oda müziği eserlerinde biçim ve yapı
- Tez No: 109351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DADAŞ DADAŞOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ODA MÜZİĞİ VE ÇAĞDAŞ TÜRK MÜZİĞİ BESTECİLERİNİN ODA MÜZİĞİ ESERLERİNDE BİÇİM VE YAPI Koray ÇELENK Danışman : Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV 2001 -Sayfa: 173 Danışman / Jüri : Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV Jüri : Prof. Dr. Babek KURBANOV Jüri: Yrd. Doç. Dr. A. Gürsan SARAÇ Müzik, sözcüklerle anlatılamayacak duygu, düşünce, sevinç, üzüntü ve coşkuları, duyurabilecek şekilde düzenlenmiş olan sesler aracılığıyla ifade etme ve bunları kitlelere yansıtma sanatıdır. Müziği yönlendiren insandır. İnsan toplum içindeki rolüne ve bu toplumun yönetim şekline göre kendi müziğini oluşturmuştur. Bu gelişim çerçevesinde, teknoloji ilerledikçe enstrümanlarda gelişmiş ve gelişen enstrümanlar müziği büyük ölçüde etkilemiştir. Müzik, ilk dönemlerde vokal türde iken bu enstrümanların gelişimiyle çalgı müziğine de ihtiyaç duyulmuş ve vokal müzikle birlikte enstrümantal müzik de sesini duyurmaya başlamıştır. Enstrümantal müziğin en köklü değişimi ve başlangıcı oda müziği ile olmuştur. İlk oda müziği seslendirmeleri 17.y.y'ın başlarında İngiltere ve İtalya'da başlamıştır. Günümüze gelinceye kadar da bir çok değişikliğe uğrayarak gelişmiştir. Bu açıklamalardan hareketle araştırmada oda müziğinin ortaya çıktığı ilk dönemlerden günümüze kadar olan gelişimi incelenmiş ve bu gelişim belli başlıklar altında örneklendirilip analiz edilmiştir. Bu incelemede, oda müziğini doğuran müzikal ortamın gelişimi ile giriş yapılmış; Batı müziği dönemlerine göre oda müziği tarihi incelenmiş; oda müziği türleri, oda müziği ile ilgili formlar ve bu müzikte kullanılan çalgıların gelişim süreci örneklendirerek açıklanmış; bu müziğin Türkiye'deki gelişim sürecine ve Türkiye'deki bazı oda müziği eserlerinin biçim ve yapı yönünden incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE THESİS for HİGH DEGREE THE CHAMBER MUSIC and THE STYLE and THE STRUCTURE IN THE CHAMBER MUSIC WORKS OF THE CONTEMPORARY TURKISH MUSIC COMPOSERS Koray Çelenk Consultant: Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV 2001 -Page: 173 Consultant/ Jury: Doç. Dr. A. Dadaş DADAŞOV Jury: Prof. Dr. Babek KURBANOV Jury: Assist. Prof. Dr. A. Gürsan SARAÇ Music is on art of expressing feeling, thouht, joy, sadness and enthusiasm by means of sounds and refleeting this to people: One who directs music is human being. A man formed his own music in respect of his role in the society and the management of this society. Thus, as technology advanced, instruments also developed and developing instruments affected music to the large extent. In the early period, music was in the vocal style. Then, with the development of these instruments the instrumental music was felt a need for and not only the vocal music but also the instrumental music began to be heard. The most radical change and the beginning of the instrumental music came true thanks to the chamber music. The first sound recordings of the chamber music began in England and Italy in the early 17 th century. Up to today it has developed by being exposed to many changes. In this study, from thu early periods to today its development has been examined and this development has been illustrated under some certain titles and analysed. In this study, in the first part, the development of the musical at mosphere which gave birth to the chamber music has been mentioned; the histroy of the chamber music has been studied in respect of the periods of the classical music; the kinds of the chamber music; the forms concerning with the chamber music and the period of the development of these instruments which are used in this music have been explained by giving examples; the period of the development of this music in Turkey has been mentioned and the study of some chamber music works in Turkey has been discussed at the point of view of style and structure.