İspir ve Pazaryolu yöresi masalları (metin ve incelemeler) (2 cilt)
The Fictions of Ispir and Pazaryolu vicinity (searches and texts) (2 Volume)
  1. Tez No: 109368
  2. Yazar: FERİT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSPİR VE PAZARYOLU YÖRESİ MASALLARI (İnceleme ve Metinler ) Ferit AYYILDIZ Danışman : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU : 2001 388 SAYFA Jüri : Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU : Yard. Doc. Dr. Dİlaver DÜZGÜN : Yard. Doç. Dr. Lütfü SEZEN Bu çalışma, Erzurumu'un İspir ve Pazaryolu ilçe merkezleriyle bu merkezlere ait köylerden derlediğim kırkbir masalı kapsamaktadır. Bu masalları, Stith Thompson'un Motif Index of Folk Literatüre adlı eserde uygulanan metoda göre inceledik Derlediğimiz masalların motiflerini çıkararak tip tasnifini yaptık. Çalışmamız giriş ve sonuç ile birlikte dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, derleme yapılan bölgenin tarihçesi ve coğrafi konumunu verip araştırmanın adı, amacı ve kapsamıyla derleme bölgesindeki masal anlatma geleneği hakkında bilgi verildi. Masal anlatıcıları tanıtıldı. Birinci bölümde masal üzerine çalışmalar yapmış çeşitli bilim adamlarının görüşleriyle sözlük ve kitaplarda yer alan tanımlarını verdik. Yine masalların tasnifi, tip ve epizot numaralarıyla motifleri bu kısımda inceledik. Bu incelemeyi, Ebarhard-Boratav ve Aarne-Thompson kataloglarındaki tip numaralarına göre yaparak masalların özetlerini verdik. İkinci bölümde kırkbir masal metnini bölgenin konuşma ağzına sadık kalarak ve Thompson'un tasnifine göre tasnif ettik. Sonuç bölümünde ise, İspir ve Pazaryolu yöresi masallarının incelenmesinden çıkan sonuçlan değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THESIS FOR a MASTER'S DEGREE THE FİCTİONS OF İSPİR AND PAZARYOLU VİCİNİTY (Searches and texts ) Ferit AYYILDIZ Supervisior : Prof. Dr. Bilge SEYİDOGLU : 2001 388 Page Jury : Prof. Dr. Bilge SEYİDOGLU : Yard. Doc. Dr. Dilaver DÜZGÜN : Yard. Doc. Dr. Lütfü SEZEN In this study, we examined 41 fiction texts as the methot in the Motif index of Literature of Stith Thompson. The fictions were gathered from İspir and Pazaryolu, two towns of Erzurum province, and their villages. We seperated typically by taking out the motifs of the fictions. This study consists of four parts including enterance and the result chapter. In the enterance chapter, we gave some information about the historical and geographical features of the study region, the name, aim, and the coverage of the research, and the tradition of fiction telling. The people telling fictions were introduced. In the first chapter, we gave the opinions of some researchers working on fictions, and the terms taken part in some books and dictionaries. Moreover we examined the type, motif and the episode numbers of the fiction in this chapter. We gave this examination and summeries of the fictions in the catalogues of Eberhard- Boratav and Aarne- Thompson. In the second chapter, we classifed 41 fiction texts by keeping faithful to accent of study region, and we did it according to the classification of Thampson. In the result chapter, discussed the results of the examination of the fictions of İspir and Pazaryolu its environment. TfX.